{{ location.label }}
{{ location.label }}
Odkud chcete letět?
Kam chcete přiletět?
Kdy odjíždíte?
Wow, zdá se, že opravdu milujete cestování! Bohužel umíme hledat pouze z 10 letišť najednou...
Prosím, vyberte si termín v budoucnosti - cestování v čase Vám zatím nedokážeme nabídnout!
S cestováním v čase zatím nemůžeme sloužit. Prosím, zvolte den návratu tak, aby následoval až po odletu.
Jste mnohem lepší na plánování než my! Jsme schopni nabídnout lety pouze na následujících 12 měsíců.
Hledání kamkoliv nemůže být kombinováno s daty. Pro hledání s daty zadejte konkrétní destinaci.

6 nejlepších tipů jak přežít dlouhý let

Back to news

Fotolia_29980012_XS.jpg

Čeká vás dlouhý let? Budete muset na jednom místě strávit deset i více hodin? Přečtěte si těchto několik tipů, jak je možné si pobyt na palubě letadla co nejvíce zpříjemnit.

Jak předejít zdravotním potížím, nedostatku spánku a nudě?

Zvolte si nejlepší sedadlo

Výběr lepšího místa k sezení je často opomíjeným prostředkem ke zpříjemnění dlouhého letu. Při rezervaci letenky se na webu letecké společnosti informujte, jak dlouho před odletem bude k dispozici elektronické odbavení. V tomto kroku si zpravidla můžete zvolit i místo k sezení. Platí, že kdo dříve přijde, dříve bere. Sedadlo tedy vybírejte hned jak to bude možné.

A jak zjistíte, které je nejlepší? Jednoduše. Navštivte web Seatguru, v levém panelu vyberte vaši leteckou společnost a následně typ letadla. Zobrazí se přehledný plánek, kvalita míst je rozlišena barvami. Od nejlepší zelené až po červená místa, kterým je radno se vyhnout.

Pozor na zdravotní potíže

Dlouhodobý pobyt v letadle je pro lidský organismus velkou zátěží. Největší nebezpečí představuje dehydratace a nedostatek pohybu. V extrémním případě mohou tyto negativní faktory vyvolat žilní trombózu (tvorba krevní sraženiny, která může žílu i ucpat). Dodržujte proto během letu tyto jednoduché zásady:

  • Pravidelně pijte, nejvhodnější jsou iontové nápoje
  • Den před odletem a během letu nepijte alkohol
  • Vyvarujte se nápojům s obsahem kofeinu (káva, čaj, Coca-Cola)
  • Vezměte si pohodlné a volné oblečení
  • Čas od času vstaňte a projděte se uličkou tam a zpět
  • Během sezení každou hodinu krátce procvičujte dolní končetiny

Nepracujte, bavte se

Zajistěte si dobrou zábavu, aby vám dlouhé hodiny v sedadle rychleji utekly. Zábavou v žádném případě nemyslíme práci. Chcete přece, aby čas utekl co nejrychleji. Moderní letadla mají zabudované zábavní systémy pro každého cestujícího už i v ekonomické třídě. Vyberte si ze široké nabídky filmů, často není problém narazit ani na nejnovější hollywoodské blockbustery. Tip: vezměte si s sebou vlastní sluchátka, na které jste už zvyklí. Letuška vám sice po startu sluchátka nabídne, ale není nic horšího, než když vás budou po několik hodin nepříjemně tlačit do ucha.

Neberte si na palubu příliš mnoho věcí

Poplatky za odbavená zavazadla stále stoupají a tak se více a více cestujících spoléhá pouze na příruční zavazadlo. Na dlouhých letech vám ale stále většina společností jedno odbavené zavazadlo přepraví bez poplatku. Čím méně si toho na palubu vezmete, tím více prostoru vám zůstane. Schránky nad hlavami bývají zpravidla přeplněné, a tak vám často nezbude než umístit tašku pod sedadlo před vámi. Tím se ale připravíte o drahocenný prostor pro nohy. Na palubu tedy patří pouze cennosti a věci, které upotřebíte v průběhu letu.

Do letadla nastupujte odpočatí

Letadlo není vůbec příjemným místem ke spánku. Je chybou spoléhat se na to, že celý let prospíte. Všudypřítomný dunivý hluk motorů, pláč malých dětí a hovory okolních cestujících vám v tom spolehlivě zabrání. Budete-li dobře vyspaní a odpočatí, přežijete dlouhý let mnohem snáze a z letadla vystoupíte ve větší pohodě. Tip: Spánku se na palubě nebraňte, ale ani se do něj nenuťte, máte přece spoustu času. Nechte vašim biorytmům volný průběh.

Pozor na zloděje

Ano, je to tak, zloději se vyskytují i v letadlech. Využít situace, pokud zrovna spíte, je pro ně snadné. Doklady, peníze a cennosti je radno mít na bezpečném místě. Například peněženku umístěte na dno batohu, abyste zloději práci co nejvíce znepříjemnili. Tip: K dostání jsou i speciální opasky k umístění přímo na tělo, kam se pohodlně vleze pas, platební karty a peníze.

Štítky

Praktické tipy

Komentáře

× Žádný komentář. Buďte první!

Napište komentář

Líbí se vám Aletenky.cz?

Dříve než odejdete...

Je pro vás web Aletenky.cz užitečný? Devíti z deseti vašich kamarádů by se líbil také. Šiřte dál!