{{ location.label }}
{{ location.label }}
Odkud chcete letět?
Kam chcete přiletět?
Kdy odjíždíte?
Wow, zdá se, že opravdu milujete cestování! Bohužel umíme hledat pouze z 10 letišť najednou...
Prosím, vyberte si termín v budoucnosti - cestování v čase Vám zatím nedokážeme nabídnout!
S cestováním v čase zatím nemůžeme sloužit. Prosím, zvolte den návratu tak, aby následoval až po odletu.
Jste mnohem lepší na plánování než my! Jsme schopni nabídnout lety pouze na následujících 12 měsíců.
Hledání kamkoliv nemůže být kombinováno s daty. Pro hledání s daty zadejte konkrétní destinaci.

Bezpečnostní kontrola na letišti a jak snadněji přes?

Back to news

Fotolia_52110394_XS.jpg

Dostat se přes kontrolu na letištích občas není úplně nejjednodušší záležitost, a proto jsme si pro vás připravili několik tipů, které by ji mohly usnadnit. Není to nic složitého.

Letenky a cestovní dokumenty

Nezapomeňte si vzít cestovní dokumenty (pas, občanský průkaz) a své letenky, popřípadě vytisknout jiné potřebné dokumenty a mějte je stále při ruce. V některých případech lze problém se zapomenutými dokumenty vyřešit ještě na letišti, ale za všechno se platí zbytečně velké částky navíc.

Na letiště s předstihem

Zjistěte si odbavovací časy vaší aerolinky a naplánujte cestu na letiště tak, abyste se dostavili k odbavení svého letu s dostatečným časovým předstihem.

Obyčejné oblečení na cestu

Doporučeno je oblečení bez různých kovových doplňků a lehce vyzouvatelné boty. Pozor na pásky, šperky, peníze, klíče nebo třeba piercing, přes kontrolu s nimi neprojdete. Před průchodem „brány“ je dobré vyjmout všechny „podezřelé předměty“ z kapes, vyhnete se tak další pečlivější prohlídce. Zaměstnancům na kontrole se také příliš nelíbí oblečení s provokativními obrázky či nápisy a pokrývky hlavy.

Zavazadla – kámen úrazu

Jednotlivé aerolinky mají své předepsané limity (hmotnost, rozměry) a samozřejmostí je jejich dodržení. V příručním zavazadle musí být všechny tekutiny (v láhvičkách do 100 ml) sbaleny v sáčku o maximálním objemu 1 litr. Pracovníci do takových zavazadel občas musí nahlédnout, proto by měly jít jednoduše otevřít. Určitě z nich také rovnou vyndejte zařízení jako notebooky, kamery či mobilní telefony, které se kontrolují zvlášť a měly by být vypnuté. Prověřuje se většinou také obsah sáčku s tekutinami a na léky je třeba mít stručné potvrzení od lékaře (nejlépe v angličtině). V příručním zavazadle nesmí být žádné ostré předměty.

Zjistěte si také před cestou, zda se nechystáte přepravit v odbaveném zavazadle věc, která je na seznamu zakázaných předmětů přepravce. Různá omezení se týkají také potravin a především alkoholických nápojů a tabákových výrobků (navštivte stránky Ministerstva zahraníčí daného státu). Pokud cestujete se zvířetem, vytáhněte jej s přepravního boxu a ten pošlete ke kontrole. Nadrozměrná zavazadla je lepší nahlásit předem.

Tip: Přečtěte si také další praktické tipy pro zavazadla do letadla a příruční zavazadla.

Myslete, než začnete mluvit!

Možná to zní zábavně, ale i neškodná poznámka či vtípek může být pro pracovníky letiště nestravitelný a potíže jsou pak nasnadě. Pokud budete vyzváni k podstoupení dodatečné kontroly, snažte se ochotně spolupracovat a odpovídat na otázky.

A nakonec?

Jestliže je všechno vpořádku, posbírejte své věci a užijte si příjemný let.

Komentáře

  • Jirka

    asi před 5 roky

    Nejlepší jsou lidi a hlavně Češi. Pořád jenom kritizují, ale až jim někdo přiloží kudlu nebo bouchačku na ucho, budou první, co se pose..... Podívejte se na cestující z USA nebo Izraelu. Bez nejmenšího odporu se podrobí veškeré kontrole. Vědí, že je to jen a jen pro jejich dobro. Sám létám a v Řecku jsem zažil krásný příklad čecháčství. Machýrek zkusil vyrukovat na jednu fešnou kočku od security. Ta ho nejdřív uklidňovala, ale buď nerozumněl anglicky nebo nechtěl. Kočka mrkla na kolegy a ty ho téměř rozebrali na atomy. Evidentně si to užívali.

  • Plsek

    asi před 7 roky

    Největší spros´táci a buzerqanti jsou v České rtepublice

Napište komentář

Líbí se vám Aletenky.cz?

Dříve než odejdete...

Je pro vás web Aletenky.cz užitečný? Devíti z deseti vašich kamarádů by se líbil také. Šiřte dál!