{{ location.label }}
{{ location.label }}
Odkud chcete letět?
Kam chcete přiletět?
Kdy odjíždíte?
Wow, zdá se, že opravdu milujete cestování! Bohužel umíme hledat pouze z 10 letišť najednou...
Prosím, vyberte si termín v budoucnosti - cestování v čase Vám zatím nedokážeme nabídnout!
S cestováním v čase zatím nemůžeme sloužit. Prosím, zvolte den návratu tak, aby následoval až po odletu.
Jste mnohem lepší na plánování než my! Jsme schopni nabídnout lety pouze na následujících 12 měsíců.
Hledání kamkoliv nemůže být kombinováno s daty. Pro hledání s daty zadejte konkrétní destinaci.

Kdo vydělává nejvíce na dětech? Srovnali jsme nejoblíbenější aerolinky létající z ČR

Back to news

53c7c9cf9d7ca-airport-detail-02.png

Letecká společnost Ryanair nedávno oznámila změnu ve své “rodinné” politice, která nyní umožňuje rodinám s dětmi levnější a pohodlnější cestování. Například děti ve věku do dvou let budou nově létat za cenu 20 euro, na palubě bude možné zdarma přepravovat zavazadlo do 5 kg a také dvě dětská příslušenství, např. kočárek a dětskou sedačku. V letadlech budou navíc matkám k dispozici zařízení pro ohřev láhví a přebalování.

Jak to ale mají ostatní? Připravili jsme pro vás průzkum srovnávající ceny za dětské pasažéry patnácti nejoblíbenějších aerolinek, které odlétají z České republiky. Letecké společnosti rozdělují děti do dvou skupin. Děti do 2 let nazývají “infanty” a od 2 do 12 let se klasicky jedná o “děti”. Cestující starší 12 let jsou považováni za dospělé osoby.

Děti do dvou let zvýhodňují klasické i nízkonákladové aerolinky

Podle věku dítěte je určena také cena jeho letenky. Průměrná cena obousměrné letenky nízkonákladové společnosti pro dítě do 2 let činí 48 euro, a to nezávisle na cílové destinaci či délce letu. Tento způsob určení ceny může být ale do určité míry nevýhodný, neboť při kratších vzdálenostech či akčních nabídkách může cena letenky pro dítě převýšit cenu letenky pro dospělou osobu. Výjimku tvoří “nízkonákladovky” Pegasus Airlines, germanwings a Air Berlin, které cenu dětské letenky určují procentuálně z ceny letenky dospělé osoby (10 až 15 % v případě, kdy dítě sedí na klíně, 75 % pokud využije vlastní sedadlo). Některé letecké společnosti, např. Wizz Air, mají cenovou politiku propracovanou tím směrem, že pokud je cena letenky dospělého levnější než fixní poplatek za dítě, sníží se cena dětské letenky na úroveň letenky pro dospělého.

Většina nízkonákladových společností umožňuje doprovázet jedné dospělé osobě maximálně dvě děti do 2 let.

Klasické letecké společnosti stanovují cenu za dítě procentuálně z ceny letenek dospělých osob. Ceny za děti do dvou let jsou podstatně nižší, než u dětí od 2 do 12 let, a to až o 65 %. Některé letecké společnosti ji navíc v rámci svých vnitrostátních letů poskytují zdarma (např. Lufthansa či Air France). Dítě do dvou let sedí na klíně svých rodičů, v případě vlastního sedadla musí cestující zaplatit cenu letenek jako za dítě ve věku do 12 let. Ta se pohybuje v rozmezí 67 – 80 % ceny letenky dospělé osoby. Děti od 2 let nízkonákladové aerolinky nezvýhodňují Nízkonákladové aerolinky nezvýhodňují dětské pasažéry zvláštními tarify. Za děti od dvou let zaplatí rodiče v případě nízkonákladových společností plnou cenu letenky.

Klasické aerolinky poskytují pro děti od 2 do 12 let speciální slevy. Ty se pohybují od 67 do 80 % ceny letenky dospělé osoby.

poplatky za děti

Tipy na cestování s dětmi

Malé děti nemohou cestovat samostatně, vždy je musí doprovázet alespoň jedna dospělá osoba. Některé letecké společnosti tak nabízí možnost doprovodu dítěte zaškolenou osobou. Tato služba je zpoplatněna. Pokud dítě cestuje společně se svou rodinou, stojí také k uvážení možnost zpoplatněné rezervace sedadel, díky níž budou všichni rodinní příslušníci sedět pohromadě.

Pokud dítě cestuje v dětském kočárku, je přeprava tohoto kočárku ve většině případů zdarma. Dítě v něm může zůstat až do vstupu do letadla, kde si ho převezme personál a uloží jej do letadla. Při přistání je cestujícím opět přichystán k použití.

Většina leteckých společností také nabízí možnost přednostního odbavení, kdy rodiče získají dostatek času umístit svá zavazadla do přihrádek a své děti pohodlně usadit. Pohodlně by se měly děti cítit v průběhu celého letu, rodiče by tak neměli zapomenout je dobře obléknout, vzít jim polštářek a případně také jídlo, které mají rády. Důležitý je také program. V případě, že letecká společnost nenabízí možnost sledování filmů, seriálů či hraní her, neměli by rodiče zapomenout vzít dětem na palubu např. knížku, hru či elektronické zařízení.

Před odletem je důležité si také překontrolovat, že i dítě má přichystané všechny potřebné dokumenty!

Štítky

Letenky Zavazadla

Komentáře

  • Pavol

    asi před 3 roky

    Je zapotřebí nit pas když poletím do londyna nebo stačí jen občansky průkaz poletím se společnosti ryanairem

Napište komentář

Líbí se vám Aletenky.cz?

Dříve než odejdete...

Je pro vás web Aletenky.cz užitečný? Devíti z deseti vašich kamarádů by se líbil také. Šiřte dál!