{{ location.label }}
{{ location.label }}
Odkud chcete letět?
Kam chcete přiletět?
Kdy odjíždíte?
Wow, zdá se, že opravdu milujete cestování! Bohužel umíme hledat pouze z 10 letišť najednou...
Prosím, vyberte si termín v budoucnosti - cestování v čase Vám zatím nedokážeme nabídnout!
S cestováním v čase zatím nemůžeme sloužit. Prosím, zvolte den návratu tak, aby následoval až po odletu.
Jste mnohem lepší na plánování než my! Jsme schopni nabídnout lety pouze na následujících 12 měsíců.
Hledání kamkoliv nemůže být kombinováno s daty. Pro hledání s daty zadejte konkrétní destinaci.

Kolik si účtují aerolinky za dodatečné poplatky?

Back to news

53709bb0aa314-airplane.png

Nízkonákladové letecké společnosti vydělávají na různých poplatcích, a jak se zdá, předhánějí se v tom, která aerolinka zavede víc kreativních poplatků. Některé aerolinky se navíc snaží poplatky chytře skrývat, a pokud si člověk nedává pozor, zaplatí zbytečně navíc. Naši čtenáři nám stále zasílají dotazy na výši dodatečných poplatků, díky nimž se může původně nízká cena letenky astronomicky navýšit. Rozhodli jsme se tedy, že připravíme krátký přehled.

Nejvýdělečnějšími leteckými společnostmi jsou Ryanair a Wizz Air, které z České republiky nabízí nejvíce spojení a často i nejlevnější ceny letenek. Závěry průzkumu vychází z porovnání cen dodatečných služeb, které si cestovatelé nejčastěji objednávají.

Poplatky, poplatky, poplatky

Poplatky za prioritní boarding na palubu, za rezervaci sedadla, potvrzovací sms, pojištění, více místa na nohy, nebo poplatek za budoucí možnost dělat v rezervaci změny zdarma. Výčet dodatečných služeb je nekonečný… Některé aerolinky je navíc velmi chytře ukrývají, takže pokud si zákazník nedá pozor, snadno zaplatí zbytečně víc.

Příkladem netransparentnosti v nabídce služeb může být pojištění. Rezervační systém aerolinky Ryanair navádí automaticky na pojištění a možnost ‚Don’t insure me‘ je zcela nesmyslně ukrytá v abecedním seznamu zemí. Neznalý cestovatel si tak může snadno zbytečně pojištění zarezervovat.

Poplatek za odbavené zavazadlo či sportovní vybavení je často vyšší, než cena samotné letenky. Aerolinka Wizz Air navíc jako první dopravce létající z České republiky zpoplatnila také příruční zavazadlo. Nabízí sice i nadále jednu variantu zdarma, cestující si však může vzít pouze zavazadlo do maximální velikosti 42×32×25cm, což odpovídá malé dámské kabelce. Za příruční zavazadlo srovnatelné s velikostí (56×45×25 cm), kterou jiné aerolinky nabízí zdarma, si pak účtuje poplatek ve výši 270 Kč mimo sezónu, resp. 405 Kč v sezóně (u delších letů je cena dokonce 540 Kč). Pokud si cestující neobjedná příruční zavazadlo online a přijde s ním přímo na letiště, zaplatí 1080 Kč za jednosměrný let.

Spekulativní je také hodnota některých extras. Například priority boarding, tedy prioritní nástup na palubu, cestu nijak nezkrátí – čekáním stráví cestovatel stejný čas na letišti, jen bude dřív v letadle. Přitom kdyby si stoupl ve stejnou dobu do řady, místo v letadle si můžete vybrat úplně stejně a zdarma.

Vyplatí se s nízkonákladovou aerolinkou letět? Ano! Stále se jedná o nejlevnější aerolinky, u kterých lze koupit letenky za pár set korun. Je jen potřeba se vyvarovat zbytečných doplňujících služeb nebo počítat s tím, že každá služba navíc bude zpoplatněna a někdy ne zrovna přátelskou částkou.

Kolik si vydělají aerolinky za extras?

extras - fees

Uvedené ceny jsou platné k 7.5.2014 pro mezinárodní jednosměrné letenky v nejlevnější třídě (s výjimkou Air Berlin, kde je nejlevnější třída JustFly dostupná pouze pro některé lety, tam jsou uvedené pro třídu FlyClassic) při nákupu online, změny mohou být provedeny max 24 hodin před odletem. V případě, že aerolinka uvádí odlišné ceny podle trasy, je uvedená cena pro trasu z Prahy. U sportovních zavazadel je uvedena cena, která odpovídá velikosti golfového vybavení. Ceny do českých korun jsou přepočítány podle kurzu ČNB, mohou se tedy lehce lišit od konečných cen při skutečné rezervaci.

Štítky

Praktické tipy

Komentáře

× Žádný komentář. Buďte první!

Napište komentář

Líbí se vám Aletenky.cz?

Dříve než odejdete...

Je pro vás web Aletenky.cz užitečný? Devíti z deseti vašich kamarádů by se líbil také. Šiřte dál!