{{ location.label }}
{{ location.label }}
Odkud chcete letět?
Kam chcete přiletět?
Kdy odjíždíte?
Wow, zdá se, že opravdu milujete cestování! Bohužel umíme hledat pouze z 10 letišť najednou...
Prosím, vyberte si termín v budoucnosti - cestování v čase Vám zatím nedokážeme nabídnout!
S cestováním v čase zatím nemůžeme sloužit. Prosím, zvolte den návratu tak, aby následoval až po odletu.
Jste mnohem lepší na plánování než my! Jsme schopni nabídnout lety pouze na následujících 12 měsíců.
Hledání kamkoliv nemůže být kombinováno s daty. Pro hledání s daty zadejte konkrétní destinaci.

Nízkonákladové aerolinky: jak ceny letenek rostou a klesají?

Back to news

53280f46263f0-sto-par.png

Kdy je nevýhodnější koupit letenku? Tato otázka napadá jistě každého, kdo se chystá cestovat letadlem, zvláště pokud se jedná o cestování s „nízkonákladovkou“. Existují názory, že nejvýhodněji lze koupit letenku pět týdnů před odletem. Před a po je velmi pravděpodobně už jenom dražší. Ale je to opravu tak?

Průzkum serveru Aletenky.cz se podrobně podíval na vývoj cen letenek nízkonákladových aerolinek. Výsledky dokazují, že ne všechny informace, které o cenách letů máme, jsou platné.

„Po dobu šesti týdnů jsme den co den sledovali ceny letenek z Prahy (ev. Brna) do tří oblíbených evropských destinací – Milána, Londýna a Paříže – čtyř významných nízkonákladových aerolinek, které na českém trhu operují. Zjistili jsme, že ceny letenek se mohou do doby odletu několikrát zvyšovat a snižovat. Dopravce Wizzair na trase Praha – Londýn s odletem 2. března snížil cenu během února dokonce šestkrát,“ říká Oliver Dlouhý ze společnosti Skypicker.com.

Vyplatí se počkat a sledovat vývoj cen, protože v některých případech může být úspora opravdu značná. Mezi 4. a 5. únorem, tedy čtyři týdny před odletem, klesla cena letenky do Londýna téměř o polovinu z 2 799 Kč na 1 799 Kč a mezi 20. a 21. únorem (dva týdny před odletem) došlo k propadu z 2 299 Kč na 1 016 Kč. Úspora tedy více než 1 200 Kč.

Jak ušetřit?

Ceny letenek se během týdne liší. Pokud jste flexibilní a netrváte na tom, že dovolená musí začít právě v sobotu, která patří s pátkem k nejdražším, je lepší letět například od úterý do úterý. Velmi pravděpodobně tím ušetříte. Pokud nemůžete najít příznivou cenu letu přesně do místa určení, hledejte spojení do místa vzdáleného pár desítek kilometrů od zamýšlené destinace. To stejné platí o termínu odletu. V případě, že je to jen trochu možné, zvolte jiný než plánovaný termín, ceny se mohou pohybovat řádově mnohem níž. Zbytečnosti nechte doma a létejte nalehko. U low-costů platíte za odbavené zavazadlo. Při troše snahy se do příručního zavazadla, které je zdarma, dá s přehledem vměstnat vše potřebné na 7–10 dnů.

Ušetřit lze také volbou letu s přestupem. Ten bývá obvykle levnější než přímý. Je třeba se připravit na případné přespání na letišti, což není pravidlo, ale stát se může. Vhodné je také kombinovat různé aerolinky. Low-costy nabízejí zlevněné letenky do místa určení, aby si přirazily na ceně zpátečních letů. Nepředpokládají totiž, že se budete vracet s jinou low-costovou aerolinkou, která nabízí výhodné ceny z vaší destinace zpět do místa, odkud jste odlétali.

Štítky

Praktické tipy

Komentáře

 • Petra

  asi před 5 roky

  Dobrý den,
  záleží na aerolince, některé aerolinky to umožňují (např. Wizz Air), většina ale bohužel zatím ne.

 • Thao

  asi před 5 roky

  Dobrý den,

  mám dotaz ohledně placení. Můžu platit přes účtu ne přes mastercard

Napište komentář

Líbí se vám Aletenky.cz?

Dříve než odejdete...

Je pro vás web Aletenky.cz užitečný? Devíti z deseti vašich kamarádů by se líbil také. Šiřte dál!