{{ location.label }}
{{ location.label }}
Odkud chcete letět?
Kam chcete přiletět?
Kdy odjíždíte?
Wow, zdá se, že opravdu milujete cestování! Bohužel umíme hledat pouze z 10 letišť najednou...
Prosím, vyberte si termín v budoucnosti - cestování v čase Vám zatím nedokážeme nabídnout!
S cestováním v čase zatím nemůžeme sloužit. Prosím, zvolte den návratu tak, aby následoval až po odletu.
Jste mnohem lepší na plánování než my! Jsme schopni nabídnout lety pouze na následujících 12 měsíců.
Hledání kamkoliv nemůže být kombinováno s daty. Pro hledání s daty zadejte konkrétní destinaci.

Nízkonákladové aerolinky Ryanair, Wizz Air and easyJet podražily

Back to news

53c7c36b49b4f-airplane.png

Největší evropské low cost aerolinky Ryanair, Wizz Air a easyJet podražily, za letenky letos zaplatí cestující průměrně o €10 navíc oproti minulému roku. Nejvíce podražil easyJet, když zvýšil cenu téměř o 20%.

Porovnali jsme pro vás ceny tří největších evropských nízkonákladových aerolinek. U Ryanair, Wizz Air a easyJet, které z českých letišť nejvíce létají do evropských metropolí, je v letošním roce patrný nárůst cen.

Nejvíce zdražila letecká společnost easyJet, která se dlouhodobě snaží nabízet zákazníkům o něco lepší servis, než její nízkonákladoví konkurenti. Průměrnou cenu na jednu trasu zdražil easyJet o 14,47 euro z loňských 72,97 euro na 87,44 euro. Wizz Air zvedl ceny z původních 60,74 euro na 70,62 euro, tedy o 9,88 euro. Jeden z nějvětších evropských low costů, Ryanair, zůstal nejlevnější. Přestože zdražil v meziročním srovnání letenky o 7,22 euro, stále je s průměrnou cenou na trasu 65,67 euro nejlevnější mezi velkými evropskými nízkonákladovými společnostmi.

Pozor na rozdíly pravidel pro příruční zavazadla

Většina cestujících s nízkonákladovými společnostmi s sebou vozí jen příruční zavazadlo. Společnost Ryanair, která je proslulá poplatky za každou sebemenší službu navíc a přísnými pravidly pro zavazadla, letos částečně zmírnila svou politiku a je k cestujícím přívětivější. Jako by chtěl ukázat svou lidskou tvář. Oproti předešlým rokům je totiž možné mít i druhé příruční zavazadlo (např. malou kabelku s maximálními rozměry 35×20×20 cm). Současná politika Ryanairu souvisí se snahou zbavit se pověsti nepřívětivé aerolinky. A tak zmírňje poplatky i v dalších oblastech, zvýhodňje např. rodiny s dětmi a vylepšuje průchod online rezervací.

Aerolinka Wizz Air svou politiku příručních zavazadel nemění, na rozdíl od ostatních evropských aerolinek jako jediná i nadále zpoplatňuje větší příruční zavazadlo a zdarma přepraví pouze zavazadlo do velikosti 42×32×25 cm.

Společnost easyJet má pro příruční zavazadla zase jiná pravidla – největší povolené rozměry sice jsou 56×45×25 cm, ovšem jen do rozměrů 50×40×20 cm garantuje, že poletí zavazadlo skutečně v kabině. Pokud je zavazadlo větší, je možné, že jej aerolinka umístí do zavazadlového prostoru a cestující se tak ke svým věcem během letu nedostane.

Metodologie

Průměrná cena letenky je počítána na základě ceny za jednosměrný let aerolinky. Průměrné ceny byly vypočítány z cen letenek v roce 2013 a 2014 s odletem v budoucnosti (nejedná se tedy již o odletěné letenky), které byly vyhledány na serveru Aletenky.cz.

Komentáře

× Žádný komentář. Buďte první!

Napište komentář

Líbí se vám Aletenky.cz?

Dříve než odejdete...

Je pro vás web Aletenky.cz užitečný? Devíti z deseti vašich kamarádů by se líbil také. Šiřte dál!