{{ location.label }}
{{ location.label }}
Odkud chcete letět?
Kam chcete přiletět?
Kdy odjíždíte?
Wow, zdá se, že opravdu milujete cestování! Bohužel umíme hledat pouze z 10 letišť najednou...
Prosím, vyberte si termín v budoucnosti - cestování v čase Vám zatím nedokážeme nabídnout!
S cestováním v čase zatím nemůžeme sloužit. Prosím, zvolte den návratu tak, aby následoval až po odletu.
Jste mnohem lepší na plánování než my! Jsme schopni nabídnout lety pouze na následujících 12 měsíců.
Hledání kamkoliv nemůže být kombinováno s daty. Pro hledání s daty zadejte konkrétní destinaci.

Nejlevněji mohou Češi létat z Polska, Brna a Ostravy

Back to news

542d2e9710a5c-cr-srovnani-letist-km.png

Zahraniční letiště získávají mezi Čechy na oblibě, protože v některých případech nabízí výhodnější ceny letenek, než tuzemská letiště. Odhlédneme-li od jednorázových akčních nabídek, je tomu opravdu tak i v průměru? Náš nejnovější průzkum přináší žebříček letišť v České republice a okolí podle průměrné ceny letů na kilometr. Nejlevněji se létá z Polska, Praha se umístila na 9. místě, i když oproti loňsku zlevnila.

Nejlevněji vyjdou lety z Varšavy Modlinu, nejdráž se létá z Vídně

Průzkum ukázal, že vůbec nejlevnější letenky jsou dostupné s odletem z Varšavy Modlinu (WMI), cena za jeden kilometr letu je 1,11,– Kč. Následují letiště Brno s průměrnou cenu na kilometr 1,12,– Kč, Ostrava s 1,19,– Kč, Bratislava s 1,24,– Kč a Katovice s 1,34,– Kč.

Na druhém konci žebříčku se naopak umístila Vídeň s průměrnou cenou na kilometr 7,77,– Kč. Drahé jsou také letenky z okolních německých letišť: z Mnichova se létá za 5,43,– Kč na km, z Drážďan za 5,34,– Kč a z Norimberku za 7,39,– Kč.

Praha se umístila na 9. místě s průměrnou cenou 2,43,– Kč na km letu, kromě výše zmíněných letišť jsou na tom lépe ještě Budapešť, Wroclaw a Poznaň.

Graf srovnání průměrné ceny za 1 kilometr letu

aerolinky

Praha oproti loňskému roku zlevnila

Ačkoliv se Praha umístila až na 9. místě, oproti minulému roku si polepšila, a to zejména díky tomu, že se letos na pražském letišti prosadilo více nízkonákladových letů. Z Prahy v letošním roce například obnovil lety irský dopravce Ryanair, nové linky zde spustily také aerolinky Pegasus Airlines, Vueling, germanwings, norwegian, Wizz Air, transavia, jetairfly či Air One. Zatímco loňská cena na kilometr byla 4,68,– Kč, letos se snížila téměř na polovinu.

Přehled cen na km pro odlety z ČR a okolí

Letiště Průměrná cena na 1 km
Varšava – Modlin (WMI) 1.11 Kč
Brno (BRQ) 1.12 Kč
Ostrava (OSR) 1.19 Kč
Bratislava (BTS) 1.24 Kč
Katovice (KTW) 1.34 Kč
Poznaň (POZ) 1.42 Kč
Vroclav (WRO) 1.52 Kč
Budapešť (BUD) 2.04 Kč
Praha (PRG) 2.43 Kč
Krakov (KRK) 2.55 Kč
Varšava (WAW) 3.46 Kč
Drážďany (DRS) 5.34 Kč
Mnichov (MUC) 5.43 Kč
Norimberk (NUE) 7.39 Kč
Vídeň (VIE) 7.77 Kč

15 nejlevnějších letišť v Evropě

V Evropě je vůbec nejlevnějším letištěm pro odlet Oslo Rygge (RYG) s průměrnou cenou na 1 kilometr dokonce po korunu – 0,99,– Kč. Následuje jej Stockholm Skavsta (NYO) s 1.04,– Kč Brusel Charleros s 1.11,– Kč.

aerolinky

Nejlevnější v Evropě jsou sekundární letiště

Sekundární letiště mohou být dobrou volbou, pokud se chystáte cestovat z některé evropské metropole. Mohou totiž být až 4× levnější než hlavní letiště v daném městě. Letiště Oslo Rygge nabízí letenky 4× levněji než hlavní letiště v Oslu, ze kterého za kilometr letu zaplatíte 4,23,– Kč. Podobně v Londýně můžete letět z největšího Heathrow průměrně za 5,54,– Kč na kilometr, ze Stanstedu pak pouze za 1,81,– Kč na km.

Je ovšem dobré zmínit, že sekundární letiště jsou od samotného města vzdálena více než letiště hlavní. Příkladem může být letiště Paříž Beauvais, kde je sice cena přepočtená na km méně než poloviční oproti letišti Charles de Gaulla, ovšem letiště je vzdáleno asi 90 km od centra Paříže.

Metodologie

Server Aletenky.cz srovnal průměrnou cenu letenek přepočítanou na 1 kilometr letu pro jednotlivá letiště. Do průzkumu byly zahrnuty kromě zmíněných letišť také další světová letiště. Ceny pochází z databáze Aletenky.cz.

Štítky

Praktické tipy

Komentáře

× Žádný komentář. Buďte první!

Napište komentář





Líbí se vám Aletenky.cz?

Dříve než odejdete...

Je pro vás web Aletenky.cz užitečný? Devíti z deseti vašich kamarádů by se líbil také. Šiřte dál!