{{ location.label }}
{{ location.label }}
Odkud chcete letět?
Kam chcete přiletět?
Kdy odjíždíte?
Wow, zdá se, že opravdu milujete cestování! Bohužel umíme hledat pouze z 10 letišť najednou...
Prosím, vyberte si termín v budoucnosti - cestování v čase Vám zatím nedokážeme nabídnout!
S cestováním v čase zatím nemůžeme sloužit. Prosím, zvolte den návratu tak, aby následoval až po odletu.
Jste mnohem lepší na plánování než my! Jsme schopni nabídnout lety pouze na následujících 12 měsíců.
Hledání kamkoliv nemůže být kombinováno s daty. Pro hledání s daty zadejte konkrétní destinaci.

Omezení pro přepravu tekutin v příručním zavazadle prodlouženo do roku 2013

Back to news

Fotolia_54944557_XS.jpg

V rámci Evropské unie mělo počátkem května dojít ke zmírnění pravidel pro přepravu tekutin v příručním zavazadle. Amerika a některé členské státy toto odmítly, změna pravidel se odsouvá na rok 2013.

Úplné odstranění těchto omezení bude možné až s příchodem nové technologie, spolehlivě odhalující tekutiny výbušné povahy.

Tekutiny v příručním zavazadle i nadále omezeny

Přísná pravidla pro přepravu tekutin v příručním zavazadle se podle původního plánu měla v Evropské unii zmírnit od letošního května. Pasažérům ze třetích zemí, přestupujícím na evropském letišti, měla být povolena přeprava tekutin zakoupených v bezcelní zóně výchozího letiště. Ne všechny členské státy však na zmírnění přistoupily. Americká strana se rovněž nepřipojila. Aby se předešlo zmatkům, byla tato změna úplně odložena.

Omezení by měla zmizet v roce 2013

Evropská komise ve svém pátečním prohlášení zdůrazňuje, že na termínu pro úplné odstranění limitů pro přepravu tekutin v příručním zavazadle se nic nemění. Jejich zrušení bychom se měli dočkat v roce 2013. To by již měla být připravená technologie spolehlivě odhalující tekutiny výbušné povahy. Vše bude však ještě záležet zejména na postoji Ameriky.

Tip: Přečtěte si také kompletní pravidla pro příruční zavazadla

Pravidla pro přepravu tekutin platí již od roku 2006

S tímto nepříjemným omezením se cestující mohli poprvé setkat v roce 2006. Bylo zavedeno v reakci na odhalený pokus o teroristický útok, při kterém mělo být použito výbušné tekutiny. Od této doby jsou omezení platná pro Ameriku a Evropskou unii. Cestujícím je dovoleno vzít si na palubu pouze tekutiny a gely v nádobě a maximálním objemu 100 ml. Všechny lahvičky je nutné umístit do průhledného a uzavíratelného sáčku a maximálním objemu 1 litr.

Štítky

Praktické tipy

Komentáře

 • KS

  asi před 6 roky

  Zdravím,
  většinou záleží na tom, do které země vlastně letíte a pak můžete využít webu MZV: http://www.mzv.cz/ Tady najdete omezení jednotlivých států, většinou se zde píše nejen o cigaretách a doutnících (ks), ale také o tabáku (většinou 1kg).
  Aletenky.cz

 • Orell

  asi před 6 roky

  v rámci EU...

 • Orell

  asi před 6 roky

  Dobrý den.

  Rád bych se zeptal, jak je to s balenými cigaretami, mám namysli již ubalené.

  Je možnost převážet např. 200ks?

  Děkuji, O.R.L.

 • m

  asi před 7 roky

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat kolik kartonů cigaret si můžu převézt z Kréty do Čech.
  Děkuji

 • 12

  asi před 7 roky

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda můžu v příručním zavazadle převážet tabák, jako dárek, do anglie, ikdyž nejsem plnoletá.
  Děkuji za odpověď

 • Karel Stojaspal

  asi před 7 roky

  Zdravím,
  cigarety u sebe mít můžete v „přiměřené množství“. http://www.mzv.cz/…ni/duty.html
  KS, Aletenky.cz

 • Dominik

  asi před 7 roky

  Ahoj,
  poletím do Bulharska a jako ostatní tak i já se ptám jestli si můžu mít s sebou cigarety a jestli to musím někde hlásit nebo to nemusím řešit. Díky

 • KS

  asi před 7 roky

  Zdravím,
  hořlaviny nejsou v příručním zavazadle dovoleny, takže bych zapalovač a sirky raději nechal doma. Zda projdou cigarety bude nejspíš záležet na benevolenci pracovníků na kontrole. Můžete případně zkusit napsat přímo na kontakt aerolinky.
  KS Aletenky.cz

 • Hannah

  asi před 7 roky

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, zda si mohu vzít do příručního zavazadla (konkrétně batohu) krabičku cigaret, i když mi je šestnáct let (v tom co jsem se dočetla by problém být neměl), ale zda mohu mít v batohu i zapalovač (popřípadě sirky).

  Děkuji předem za odpověď.

 • Karel Stojaspal

  asi před 7 roky

  Zdravím,
  pro osobní potřebu je povoleno přepravovat v rámci EU nejvýše 800 ks cigaret.
  KS, Aletenky.cz

 • Lenny

  asi před 7 roky

  Dobry den,chtel jsem se zeptat kolik kartonu cigaret a tabaku pro vlastni potrebu mohu prevazet v letadle do Dublinu?Nevim jestli stale plati bez limitovy prevoz,jak uvadite v prvnim dotazu.Dekuji za odpoved.

 • Jiří Parimucha

  asi před 8 roky

  Anna: Z vašeho dotazu není jasné, jestli poletíte letadlem. Pokud ano, bude problémem spíše vejít se do váhového limitu. V rámci EU není pro osobní potřebu stanoven limit pro maximální množství přepravovaného alkoholu.
  Martin: Turecko by podle mých informací mělo mít limit na osobu 200 ks cigaret, s jednou krabičkou by tedy problém být neměl.
  Jiří Parimucha, Aletenky.cz

 • Martin

  asi před 8 roky

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli v cestovní tašce,která bude dole v letadle můžu mít krabičku cigaret při letu do Turecka? díky za odpověď.

 • ANNA

  asi před 8 roky

  Dobrý den,je možné si vzit na dovolenou na Slovensko dva kartony piva,a vína,děkuji za odpověď.

 • Jiří Parimucha

  asi před 8 roky

  Dobrý den Lucko,
  se dvěma krabičkami byste měla projít bez problému. Podezření by mohlo vzbudit až kdybyste vezla několik kartonů.
  Jiří Parimucha, Aletenky.cz

 • Lucka

  asi před 8 roky

  dobrý den, zítra letím do Anglie jenom s příručním zavazadlem a strejda chce abych mu přivezla 2 krabičky cigaret. Projdu s tím když je mi 15? děkuju za odpověď :)

 • Jiří Parimucha

  asi před 8 roky

  Limit je vztažen na jednu osobu, nezáleží na tom, kde cigarety přepravujete. Pokud cestujete ve více lidech a některý z nich je nekuřák, můžete se domluvit a využít limit spolucestujícího i pro sebe. Všechny cigarety lze i tak přepravovat v jednom zavazadle.
  Jiří Parimucha, Aletenky.cz

 • Petr Dočkal

  asi před 8 roky

  Ale ještě se zeptám. Tedy 250ks cigaret, tzn celkově. Takže včetně toho co mam s sebou v příručním zavazadle? nebo 250 ks dole pod letadlem?

 • Petr Dočkal

  asi před 8 roky

  Děkuji moc za informace.

 • Jiří Parimucha

  asi před 8 roky

  Dobrý den Petře,
  při cestě do Austrálie si s sebou, bez nutnosti platit clo, smíte vzít nejvýše 2,25 l alkoholických nápojů (pivo, víno, lihoviny) a ne více než 250 ks cigaret.
  Jiří Parimucha, Aletenky.cz

 • Petr Dočkal

  asi před 8 roky

  Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat, jaké jsou přepravní podmínky pro alkohol a cigarety, když letím z Prahy do Austrálie - Brisbane?? Je nějaké omezení??

 • Jana

  asi před 8 roky

  děkuji vám za odpověď.Jana

 • Jiří Parimucha

  asi před 8 roky

  Dobrý den Jano,
  v rámci EU není limit pro přepravu cigaret stanoven za podmínky, že budou sloužit výhradně pro vaši osobní potřebu. Několik kartonů by tedy nemělo činit žádný problém. Cigarety samozřejmě v příručním zavazadle převážet můžete.
  Jiří Parimucha, Aletenky.cz

 • Jana

  asi před 8 roky

  Dobrý den, jsem kuřačka a běžně létám Praha- Irsko Dublin. Chtěla bych se informovat kolik je možné dovézt kartonů cigaret s českým kolkem. Několikrát byly mým známým zabaveny na letišti v Dublině. Viděla jsem reportáž o pašování cigaret, vím co to znamená pro irskou ekonomiku, to vše je mi známé. V případě kontroly na letišti v Dublině, postačí doklad o prodeji??A zdali je mohu převézt v příruční tašce, děkuji za odpověď Jana.

Napište komentář

Líbí se vám Aletenky.cz?

Dříve než odejdete...

Je pro vás web Aletenky.cz užitečný? Devíti z deseti vašich kamarádů by se líbil také. Šiřte dál!