{{ location.label }}
{{ location.label }}
Odkud chcete letět?
Kam chcete přiletět?
Kdy odjíždíte?
Wow, zdá se, že opravdu milujete cestování! Bohužel umíme hledat pouze z 10 letišť najednou...
Prosím, vyberte si termín v budoucnosti - cestování v čase Vám zatím nedokážeme nabídnout!
S cestováním v čase zatím nemůžeme sloužit. Prosím, zvolte den návratu tak, aby následoval až po odletu.
Jste mnohem lepší na plánování než my! Jsme schopni nabídnout lety pouze na následujících 12 měsíců.
Hledání kamkoliv nemůže být kombinováno s daty. Pro hledání s daty zadejte konkrétní destinaci.

Přeprava zavazadel: výběr z dotazů čtenářů!

Back to news

Fotolia_47511654_XS.jpg

Článků týkajících se přepravy zavazadel koluje po internetu dostatek, zde se však pokusíme zpracovat některé z opakovaných dotazů od cestovatelů. Ať už letíte s jakoukoliv leteckou společností, vždy byste měli dodržet několik důležitých pravidel, která jsou ale mnohdy poměrně matoucí. Několik obecných rad a tipů tak nebude jistě na škodu.

Cestování s dítětem

Obecně lze říci, že většina aerolinek umožňuje bezplatnou přepravu věcí, které jsou pro nejmenší ratolesti do věku 2 let nezbytné. Mezi takovéto věci patří kočárek, malá postýlka nebo jídlo během letu (může být v příručním zavazadle i ve větších nadobkách než 100 ml). Děti do dvou let ovšem nemají právo na své vlastní sedadlo a dospělý je musí přepravovat na svém klíně (u nízkonákladových aerolinek jako je Ryanair (€20) či Wizz Air (€25) je také účtován poplatek).

U nízkonákladových přepravců dokonce nemají takovéto děti nárok na žádná zavazadla, u klasických je zpravidla povoleno jedno zavazadlo o nižší hmotnosti (ČSA: max. 10 kg). U starších dětí je vyžadován dospělý doprovod a většinou pro ně platí stejné přepravní podmínky jako pro dospělé (př. u Ryanair a Wizz Air platí za letenku stejnou částku za palubní lístek jako dospělí). Co se dětí týče, je tedy lepší zkontrolovat podmínky konkrétní aerolinky, nebo ji rovnou kontaktovat.

Tip: Další užitečné tipy a diskuse k tématu zavazadla do letadla.

Jak připravit zavazadlo na odbavení?

Určitě by na zavazadle neměla chybět přívěska s nejdůležitějšími údaji (jméno, adresa, telefonní číslo) a věci v něm by měly být sbaleny bezpečně, aby nezpůsobily žádnou újmu! Od věci není také zámek či jiné zabezpečení, které zabrání nechtěné ztrátě. Pokud je zavazadlo připraveno k odbavení, můžete ještě použít běžně dostupnou fólii k jeho obalení. Toto opatření můžete použít na obyčejné kufry, ale oceníte jej především u větších batohů s více popruhy. Během odbavení ještě personál přilepí štítek s informacemi a kódy výchozího a cílového letiště.

Počet a hmotnost zavazadel

V současné době se mnohé letecké společnosti v jednotlivých aliancích snaží o zavedení jednotného systému pro přepravu zavazadel a za maximální hmotnost nejčastěji platí 23 kg. Pro zjištění přepravních pravidel můžete využít například náš přehled aerolinek. Nejčastěji má zákazník povoleno jedno odbavené zavazadlo, pokud ale dáte více kusů dohromady do kompaktního celku (př. krosna + spacák + stan) a ten obalíte třeba zmiňovanou fólií, nebude s odbavením problém. Bagáž musí samozřejmě splňovat limity. Maximální povolené hmotnosti obvykle nelze sčítat, a proto je lepší sbalit 2 kufry (23 + 23 kg) namísto jednoho (46 kg). Vyhnete se tak zbytečným poplatkům, které jsou mnohdy až hrozivé.

Na téma zavazadla do letadla by se dalo psát dlouze, takže pokud máte nejasnosti a jiné otázky, nebojte se ozvat nebo možná poradí článek na akcniletenky.cz.

Komentáře

 • Jajina

  asi před 2 roky

  Dobry den,kolik prosim stoji obaleni jednoho kufru fólii?dekuji

 • KS

  asi před 6 roky

  Zdravím,
  pravděpodobně se jedná o léky na předpis a určitě je můžete mít u sebe během letu (léky se mají přepravovat v příručním zavazadle). Zpravidla je však nutné a jistější, mít u sebe potvrzení o užívání od lékaře v angličtině, které na požádání případně předložíte.
  KS, Aletenky.cz

 • ella

  asi před 6 roky

  Chci se zeptat mužu si do letadla sebou vzit leky co musim uživat každy den celeho pobytu v zahraniči?

 • KS

  asi před 7 roky

  Zdravím,
  pokud se jedná o lety, které máte na jedné rezervaci či letence (tzn. na letence je uveden i přestup), pak se o všechno postarají pracovníci letiště. V případě, že se jedná o samostatné rezervace letenek (např. jeden usek zarezervován u jedné aerolinky a druhý úsek u druhé), musíte se postarat sami.
  KS, Aletenky.cz

 • Iveta

  asi před 7 roky

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat jestli jsou kufry automaticky přehozeny do jiného letadla,když máme přestup.

 • KS

  asi před 7 roky

  Zdravím,
  omezení se vztahují na jednotlivé státy a najdete je na webu MZV: http://www.mzv.cz/…a/index.html
  KS, Aletenky.cz

 • JITKA

  asi před 7 roky

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jestli je omezený poče cigaret v příručním zavazadle.

 • Karel Stojaspal

  asi před 7 roky

  Zdravím,
  to záleží na společnosti, se kterou poletíte. Některé spíše klasické to umožňují, ty nízkonákladové většinou ne. Při přepravě je pak samozřejmě nutné dodržet určitá pravidla a opatření. Při přepravě se zohledńuje především hmotnost zvířete resp. proporce přepravky na zvíře či trasa cesty. Více informací najdete přímo na stránkách přepravců (zde přehled: http://www.aletenky.cz/…spolecnosti/), případně se Vám důležité informace pokusím poskytnou sám.
  KS, Aletenky.cz

 • monika

  asi před 7 roky

  Dobry den,chtěla bych se zebtat zda bych si sebou mohla vzit i psa? dekuji

 • Karel Stojaspal

  asi před 7 roky

  Zdravím,
  určitě doporučuji obstarání potvrzení od lékaře v anglickém jazyce, které vám dosvědčí, že musíte lék užívat během letu (resp. potom i na zpáteční cestě). Toto potvrzení potom předložíte na zaměstnancům na kontrole na cestě tam i zpět. Pak už byste si jen měla užívat poklidný let.
  KS, Aletenky.cz

 • Jana

  asi před 7 roky

  Dobrý den, měla bych dotaz ohledně letu nízkonákladovým letadlem do Španělska společností Ryanair, kdy budu mít pouze zavazadlo na palubu letadla. Potřebuji si vzít sebou lék Zibor 3500 IU (je to 0,2ml injekčního roztoku anti-Xa v předplněných injekčních stříkačkách), které mi předepsal pan doktor z důvodu zabránění krevních sraženin v žilách dolních končetin a plic z důvodu letu letadlem. Jak mám postupovat? Děkuji za odpověď

Napište komentář

Líbí se vám Aletenky.cz?

Dříve než odejdete...

Je pro vás web Aletenky.cz užitečný? Devíti z deseti vašich kamarádů by se líbil také. Šiřte dál!