{{ location.label }}
{{ location.label }}
Odkud chcete letět?
Kam chcete přiletět?
Kdy odjíždíte?
Wow, zdá se, že opravdu milujete cestování! Bohužel umíme hledat pouze z 10 letišť najednou...
Prosím, vyberte si termín v budoucnosti - cestování v čase Vám zatím nedokážeme nabídnout!
S cestováním v čase zatím nemůžeme sloužit. Prosím, zvolte den návratu tak, aby následoval až po odletu.
Jste mnohem lepší na plánování než my! Jsme schopni nabídnout lety pouze na následujících 12 měsíců.
Hledání kamkoliv nemůže být kombinováno s daty. Pro hledání s daty zadejte konkrétní destinaci.

Seriál Airbus vs Boeing: pohled do historie

Back to news

Fotolia_29980012_XS.jpg

Podíváme-li se na převládající typy velkých dopravních letadel, zjistíme, že dnes trhu dominují pouze dva výrobci. Airbus i Boeing jsou oba dva velká konsorcia, vyrábějící většinu dopravních letadel. Ještě v nedávné historii tomu tak ale nebylo.

Pohled do minulosti

Velké změny se datují na počátek devadesátých let. Pád Sovětského svazu byl značnou komplikací pro mnoho leteckých výrobců v Rusku. Málokdo si dnes vzpomene na značky jako Antonov, Tupolev nebo Ilyushin. Tyto firmy stále existují, ale vyrábějí zanedbatelné množství letadel v porovnání s velkými hráči, o kterých bude řeč dále. Po pádu železné opony se v leteckém průmyslu odehrálo nemálo změn. Mnoho velkých výrobců v Evropě i Americe opustilo trh. Za zmínku stojí americký Lockheed a holandský Fokker. Výsledkem všech těchto změn je, že na trhu zůstali pouze dva velcí hráči, můžeme mluvit prakticky o duopolu.

Boeing

Americká společnost s takřka stoletou historií. Založena ve městě Seattle ve státě Washington Williamem E. Boeingem v roce 1916. Zpočátku vyráběla hydroplány. O dvacet let později představila revoluční výrobek. Boeing 247 je považován za první moderní dopravní letadlo. V té době firma Boeing provozovala tyto letadla v rámci vlastní aerolinky. Americká vláda v roce 1934 vydala zákon zakazující takové praktiky, aerolinky se tedy osamostatnily a vzniká United Airlines. Během druhé světové války Boeing představil světoznámé bombardéry B-17 a B-29. Výrobní řada 7×7 má počátek v roce 1958 a do dneška tvoří stěžejní část letecké produkce Boeingu.

Airbus

Airbus byl založen v Evropě jako konsorcium s cílem bojovatamerickými leteckými producenty. Původ můžeme vysledovat do pozdních šedesátých let v mezivládní dohodě Francie, Německa a Velké Británie. Firmy z každé země dodávaly kompletní letuschopné celky. Prvním modelem nesoucím označení Airbus byl A300. Zpočátku nebyl příliš úspěšný, ale díky postupné modernizaci začaly objednávky přibývat. Současná vlajková loď, A380, se zrodila po dlouhé vývojové fázi v roce 2005. Je největším dostupným komerčním dopravním letadlem. První dodaná A380 patří Singapore Airlines. Předána byla 15. října 2007 a první let se uskutečnil mezi mezi Singapurem a Sydney Kingsford Smith (SYD).

Objednávky a dodávky

Oba konkurenti se chlubí počty objednaných a dodaných letadel na svých webových stránkách. Porovnáme-li posledních deset let, zjistíme, že konkurence je velmi těsná. Nejvíce objednávek obdržely obě společnosti v roce 2007. U Airbusu to bylo 1 341 a u Boeingu 1 413 objednaných letadel. Patrný je propastný rozdíl v krizovém roce 2009. Boeing obdržel 142 objednávek a Airbus 271. V posledním desetiletí Airbus vede v počtu dodaných letadel. Každoročně se počet zvyšuje až na loňských téměř 500 letadel. Boeing ale drží krok a zaostává pouze mírně.

Komentáře

× Žádný komentář. Buďte první!

Napište komentář

Líbí se vám Aletenky.cz?

Dříve než odejdete...

Je pro vás web Aletenky.cz užitečný? Devíti z deseti vašich kamarádů by se líbil také. Šiřte dál!