{{ location.label }}
{{ location.label }}
Odkud chcete letět?
Kam chcete přiletět?
Kdy odjíždíte?
Wow, zdá se, že opravdu milujete cestování! Bohužel umíme hledat pouze z 10 letišť najednou...
Prosím, vyberte si termín v budoucnosti - cestování v čase Vám zatím nedokážeme nabídnout!
S cestováním v čase zatím nemůžeme sloužit. Prosím, zvolte den návratu tak, aby následoval až po odletu.
Jste mnohem lepší na plánování než my! Jsme schopni nabídnout lety pouze na následujících 12 měsíců.
Hledání kamkoliv nemůže být kombinováno s daty. Pro hledání s daty zadejte konkrétní destinaci.

Seriál letenky za jídlem: ochutnávka Itálie a Řecka

Back to news

Fotolia_44261036_XS.jpg

Gastronomie, kultura nebo sport? Či rovnou všechno zároveň? Zamýšleli jste se někdy nad tím, co je magnetem, který vás přiměje sednout do letadla a ochutnat neznámé dálky? Jestliže mluvíme o jídle, pak se nemusíme vydávat nikam daleko, za návštěvu určitě stojí kuchyně našeho starého kontinentu.

Itálie: trattoria nebo ristorante?

Italové už od renesance milují jednoduchost a kvalitu a to platí i pro gastronomii. Chybu neuděláte, když koupíte letenky do jakékoli části Apeninského poloostrova. Ať už zabloudíte do malebných zákoutí římské čtvrti Trastevere, kouzelných vesniček vnitrozemního Toskánska či pobřeží jihoitalské Puglie, přijdete si na své. Každý region má samozřejmě své speciality. Jste-li milovníci ryb a jiných mořských delikates, zamiřte nejlépe k pobřeží, kde je záruka čerstvosti stoprocentní. S těstovinami se v Itálii potkáte doslova na každém kroku, liší se jen ingredience, které dotváří jejich chuť.

Naplánujte si výlet do Itálie za jídlem a připravte se na několikahodinové gurmánské orgie. Italové milují stolování pod širým nebem, italské pranzo nebo-li oběd na terase u moře vás jistě dostane. Nejprve antipasto (předkrm), následuje primo piatto (v podobě těstovin), secondo (hlavní jídlo) a contorno (příloha). Pravé italské stolování zakončuje silné espresso a třeba likér (amaro).

Mluvit o Itálii a nemluvit o víně by byl hřích. Každé jídlo si vyžaduje jiný druh vína, který vám v navštíveném podniku jistě rádi doporučí. Například v oblasti kolem Říma se pije Frascati, z hornatého kraje Abruzzo pak pochází Montepulciano d'Abruzzo, vyhlášená vína má Florencie i Piemont.

Do Itálie seženete nejlevnější letenky třeba u aerolinky Ryanair, která létá na trase Brno – Milán (BGY) od 248 Kč. Z České republiky a Slovenska do Itálie létají i další aerolinky (easyJet, Air One, WizzAir, SmartWings či ČSA), které také často nabídnou výhodné tarify.

Řecké speciality

Řecké gyrosy a tzatziki si našly svoji cestu do všech větších evropských měst. Kulinářské umění Řeků toho však umí mnohem více než jen nasytit Evropany vyhládlé probdělou nocí.

Za čtyři tisíce let své historie stačila řecká kuchyně nasát kromě evropských tradic i vlivy Arábie a Malé Asie. Na své si v Řecku přijdou také vegetariáni, čerstvé zeleniny jako jsou rajčata, mrkev, cibule, česnek a olivy není nikdy dost, stejně jako olivového oleje. Gyros či souvlaki (kousky jehněčího nebo vepřového masa na špejli) se tu ovšem griluje téměř na každém rohu, protože Řekové milují chutné maso. Stejně jako v ostatních zemích Středomoří jsou klasikou ryby a plody moře, nenechte si rozhodně ujít grilované langusty, krevety nebo chobotnice.

Hodování na některém z řeckých ostrovů musíte prožít opravdu po řecku. Řekové milují dlouhé stolování a posezení s přáteli, nicméně nepotrpí si tolik na etiketu. Chody pro více lidí přináší číšníci na jednom talíři a díky tomu je ve společnosti o zábavu postaráno. Z konzumování potravy se stává příjemné setkání a jelikož Řekové jedí pomalu a gurmánsky, hodování se jistě protáhne dlouho do noci. Nemine vás předkrm (polévka nebo tzatziki, fazole či klobása na grilu), salát s olivami a sýrem feta, hlavní chod v podobě masa či moussaka (nákyp s lilkem a mletým masem zalitý bešamelem se skořicí). Večeři uzavírá dezert nebo ovocný dovětek. Při jídle se v Řecku budete opájet vínem pod patronátem boha Dionýsa. Zvláštností je řecké víno retzina s lehce pryskyřičnatou­ chutí.

Z Prahy do Řecka létají či budou létat letecké společnosti SmartWings a ČSA, levné letenky však můžete rezervovat také prostřednictvím cestovního agenta Pelikán či třeba přes web společnosti Student Agency.

V naší republice se sice nejrůznější světové kuchyně neustále rozmáhají a zlepšuje se také jejich autentičnost, je však diametrální rozdíl v tom, kde si pokrm vychutnáte. Vyhledavač Aletenky.cz srovnává letenky leteckých společností z celého světa a navíc přináší i rady na cesty nejen pro labužníky.

Komentáře

× Žádný komentář. Buďte první!

Napište komentář

Líbí se vám Aletenky.cz?

Dříve než odejdete...

Je pro vás web Aletenky.cz užitečný? Devíti z deseti vašich kamarádů by se líbil také. Šiřte dál!