{{ location.label }}
{{ location.label }}
Odkud chcete letět?
Kam chcete přiletět?
Kdy odjíždíte?
Wow, zdá se, že opravdu milujete cestování! Bohužel umíme hledat pouze z 10 letišť najednou...
Prosím, vyberte si termín v budoucnosti - cestování v čase Vám zatím nedokážeme nabídnout!
S cestováním v čase zatím nemůžeme sloužit. Prosím, zvolte den návratu tak, aby následoval až po odletu.
Jste mnohem lepší na plánování než my! Jsme schopni nabídnout lety pouze na následujících 12 měsíců.
Hledání kamkoliv nemůže být kombinováno s daty. Pro hledání s daty zadejte konkrétní destinaci.

Seriál představujeme letiště: Letiště Praha – Ruzyně

Back to news

Fotolia_19948407_XS.jpg

Ve třetím díle seriálu si představíme největší české letiště, nacházející se v pražské městské části Ruzyně. Podíváme se do historie, ale nabídneme i přehled aktuálních destinací.

V současnosti provozuje 53 leteckých společností pravidelné spojení do 134 destinací v 52 zemích.

Historie letiště Praha – Ruzyně

Letiště Praha – Ruzyně bylo na pláni známé jako Dlouhá míle vybudováno v roce 1937. Přesunul se sem veškerý civilní letecký provoz z letiště Praha – Kbely, které zůstalo vyhrazeno pro vojenské účely. Významného rozšíření se letiště dočkalo v letech 1960 – 1968. Byl vybudován současný systém tří vzletových a přistávacích drah a nová odbavovací hala. Tato část letiště je označována jako Sever. Pro vzlety a přistání se používá téměř výhradně hlavní přistávací dráha, jejíž kapacita je však již v současném provozu nedostatečná. Řešením je plánovaná výstavba nové paralelní dráhy, očekává se že bude otevřena v roce 2014.

Nový terminál

Nejnovější a zároveň největší terminál „Sever 2“ byl otevřen v lednu roku 2006. Dvoupatrová budova slouží cestujícím ze zemí schengenského prostoru. Stavba, která se pyšní řadou unikátních architektonických řešení, umožnila rozšířit přepravní kapacitu letiště Praha – Ruzyně na více než 10 milionů cestujících ročně. Náklady na stavbu zahrnující nové nástupní mosty a přístupovou estakádu se vyšplhaly na 9 miliard korun. Terminál je připraven na budoucí rozšíření, jímž bude možné dosáhnout kapacity až 15 milionů odbavených osob za rok.

Parkování a doprava na letišti Praha – Ruzyně

Letiště Praha – Ruzyně se nachází přibližně 10 km z centra hlavního města. Pro řidiče je velmi dobře přístupné díky napojení na rychlostní silnici R7 a Pražský okruh. Pražská městská hromadná doprava zajišťuje spojení na letiště s pomocí čtyř autobusových linek. Linka číslo 119 míří na konečnou trasy metra A, stanici Dejvická. Linky 100, 179 a 225 spojují letiště s trasou metra B. České dráhy nabízejí přímý autobusový spoj z letiště do vlakové stanice Praha Hlavní nádraží. Cestující mohou také využít služeb některého z dálkových autobusových dopravců (Student Agency).

Letiště Praha – Ruzyně nabízí několik parkovacích ploch se sazbou lišící se podle doby parkování. Přímo před jednotlivými terminály můžete naložit a vyložit cestující zdarma. Dejte si pozor, abyste nepřekročili povolenou dobu 15 minut, za každých dalších 30 minut vám bude účtováno 100 Kč. Máte-li v úmyslu se na letišti zdržet déle, využijte parkovišť B a C s výhodnější sazbou 50 Kč za hodinu. Pro dlouhodobé parkování se nabízí přímo na letišti parkoviště D. Doporučujeme však využít služeb levnějšího parkoviště Go Parking. S naším promo kódem ušetříte až 200 Kč.

Pravidelné letecké spojení

Letní letový řád počítá pro rok 2011 se 48 leteckými společnostmi nabízejícími pravidelné linky pro cestující. ČSA – České aerolinie jsou největším dopravcem na letišti Praha – Ruzyně, v roce 2010 tvořily 43% letového provozu. Mezi další významné aerolinky se řadí SmartWings, Lufthansa, Wizz Air a také easyJet.

Trasa Přepraveno cestujících Letecké společnosti
Praha – Paříž 738 tis. ČSA, SmartWings, Air France, easyJet
Praha – Moskva 474 tis. Aeroflot, ČSA
Praha – Frankfurt 439 tis. Lufthansa, ČSA
Praha – Londýn 404 tis. British Airways, easyJet, Wizz Air
Praha – Amsterdam 392 tis. KLM, ČSA, easyJet

Nejvytíženější letecké trasy na letišti Praha – Ruzyně v roce 2010

Charterové letenky

V letní sezóně odlétá z Prahy – Ruzyně řada charterových linek. Statistika za rok 2010 uvádí, že cestující mající charterovou letenku se podíleli na celkovém provozu z 11,8%. Naprostou většinu charterových letů zajišťují dvě české letecké společnosti: Travel Service a ČSA pod svou značkou HOLIDAYS Czech Airlines. Chartery z Prahy nelétají jen po Evropě, v nabídce cestovních kanceláří je například i exotické letovisko Punta Cana (PUJ) v Dominikánské republice.

Štítky

Praktické tipy

Komentáře

× Žádný komentář. Buďte první!

Napište komentář

Líbí se vám Aletenky.cz?

Dříve než odejdete...

Je pro vás web Aletenky.cz užitečný? Devíti z deseti vašich kamarádů by se líbil také. Šiřte dál!