{{ location.label }}
{{ location.label }}
Odkud chcete letět?
Kam chcete přiletět?
Kdy odjíždíte?
Wow, zdá se, že opravdu milujete cestování! Bohužel umíme hledat pouze z 10 letišť najednou...
Prosím, vyberte si termín v budoucnosti - cestování v čase Vám zatím nedokážeme nabídnout!
S cestováním v čase zatím nemůžeme sloužit. Prosím, zvolte den návratu tak, aby následoval až po odletu.
Jste mnohem lepší na plánování než my! Jsme schopni nabídnout lety pouze na následujících 12 měsíců.
Hledání kamkoliv nemůže být kombinováno s daty. Pro hledání s daty zadejte konkrétní destinaci.

Zavazadla: otázky a odpovědi

Back to news

Fotolia_40740952_XS.jpg

Přeprava zavazadel letadlem patří u našich čtenářů k nejoblíbenějším tématům. Pod články na toto téma se množí dotazy. Připravili jsme přehled odpovědí na ty nejčastější.

Nejvíce z vás se ptá na limity při přepravě potravin a léků. Časté jsou také dotazy týkající se alkoholu a cigaret. Nejasnosti panují i o tekutinách v příručním zavazadle.

Přeprava potravin letadlem

 • EU: Potraviny nepodléhající rychlé zkáze jsou povoleny. V příručním zavazadle pozor na potraviny v tekuté formě, vztahují se na ně limity pro přepravu tekutin.
 • USA: Zákaz dovozu potravin (zejména maso a masné výrobky, ovoce, zelenina). Pozor: platí i pro nedojedené občerstvení z letadla.
 • Ostatní země: Trvanlivé potraviny jsou ve většině případů povoleny. Některé země však mají zvláštní předpisy, pro bližší informace navštivte stránky Ministerstva zahraničí.

Přeprava léků

 • Příruční zavazadlo: Měly by v něm být přepravovány jen léky potřebné během letu. Pokud jde o tekutinu/gel/sprej v lahvičce o objemu větším než 100 ml, je nutné potvrzení od lékaře kvůli omezení pro přepravu tekutin.
 • Odbavené zavazadlo: Potvrzení od lékaře se doporučuje při přepravě většího množství léků na předpis.

Alkohol a cigarety

 • EU: Pro osobní potřebu můžete bez nutnosti platit clo přepravovat v rámci EU: 10 litrů destilátů, 20 litrů alkoholizovaného vína (např. portské nebo sherry), 90 litrů vína (z toho max. 60 litrů šumivého), 110 litrů piva. Co se týče tabákových výrobků: 800 ks cigaret, 400 ks doutníčků, 200 ks doutníků a 1 kg tabáku.
 • USA: Na jednu osobu si můžete přivézt nejvýše 200 ks cigaret a 1 litr alkoholu (pozor, osoby mladší 21 let alkohol přepravovat nesmí).
 • Ostatní země: Informace si vyhledejte například na stránkách Ministerstva zahraničí. Některé země dovoz alkoholu a cigaret přísně omezují nebo úplně zakazují (platí zejména pro muslimské země na Blízkém východě – Spojené arabské emiráty a další).

Tekutiny v příručním zavazadle

Zvláštní omezení pro přepravu tekutin v příručním zavazadle platí pro lety v rámci Evropské unie (i pro nečlenské země Švýcarsko, Norsko a Island) a do/z severní Ameriky (USA, Kanada). Nejdůležitější je nepřekročit maximální povolený objem jedné nádoby – 100 ml. Pozor: Za tekutinu jsou pro tento účel považovány i gely, krémy a spreje (např. kosmetika). Všechny nádobky musíte umístit do průhledného, znovu-uzavíratelného sáčku. Jedna osoba může mít pouze jeden takový sáček. Výjimku tvoří dětská strava (pro děti do dvou let) a léky potřebné během letu.

Další články k tématu přepravy zavazadel letadlem

Štítky

Praktické tipy

Komentáře

 • Barbara

  asi před 3 roky

  Dobrý den, letím do Londýna s wizzair,mam zakoupené velké palubní zavazadlo. Kolik si sebou můžu vzít cigaret? Děkuji,

 • Hana

  asi před 4 roky

  Dobrý den,
  můj syn už 10 let žije v Anglii a létá se společností Ryanair – jen s příručním zavazadlem.
  Má silnou lupénku a koupila jsem mu EmuCare Oil v balení 500ml. Poraďte, prosím, jak si to bude moci do Anglie s sebou vzít? Nebylo to zrovna levné a tak aby to nemusel na letišti vyhodit. Děkuji

 • Natalka

  asi před 4 roky

  Dobry den. Letime s Air Lituanica pres Rigu do Tallinnu. Chovame vlastni vcely a chceme odvizt jako darek pro pribuzny med. Muzeme? Děkuji za odpověď

 • Daniela

  asi před 4 roky

  Dobrý den,
  letím do Anglie se společností Ryanair a mám jen přiruční zavazadlo do letadla, chtěla bych se zeptat zda si mohu vzít do něj bez problémů antikoncepci a zda jsou potřeba nějaká zaopatření... Děkuji

 • Petra

  asi před 5 roky

  Dobrý den,
  jako příruční zavazadlo bohužel vzhledem k rozměrům dárek nepřevezete. Pokud by se vám vešel do odbaveného zavazadla, problém to nebude a dárek dovezete bez problémů. Případně můžete převést dárek místo odbaveného zavazadla (už si ale nebudete moct vzít další kufr) - omezení na rozměry pro odbavené zavazadlo má Aer Lingus jediné - rozměry hloubka + šířka + výška nesmí překročit 158 cm, což splňujete. Doporučila bych ale řádně zabalit a zajistit, aby se po cestě nepoškodil. Podrobné informace o dalších možnostech najdete na http://goo.gl/ZkN2SV

 • Klapkova.j@seznam.cz

  asi před 5 roky

  Cestuji s air lingus a chtěla bych vzít pro vnuka dárek auto tatra rozměry 75x28x35. Jakou mám šanci?

 • KS

  asi před 6 roky

  Zdravím,
  elektronika a příslušenství by se měli převážet v příručním zavazadle a na kontrole se většinou (na požádání) předkládají, takže bude lepší tento způsob přepravy.
  Aletenky.cz

 • Marťa

  asi před 6 roky

  Dobrý den ,letím se Smartwings na Rhodos a ráda bych věděla jestli si můžu dát nabíječku od notebooku a mobilu do odbaveného zavazadla.

 • KS

  asi před 6 roky

  Zdravím,
  s léky v příručním zavazadle by neměl být problém, jen by bylo dobré mít u sebe potvrzení od lékaře o jejich užívání (v angličtině).
  Aletenky.cz

 • Kristýna

  asi před 6 roky

  Dobrý den, letím se společností Turkish airlines do Turecka a chci se zeptat zda v pířručním zavazadle můžu mít léky, který budu potřebovat během pobytu. děkuji

 • KS

  asi před 6 roky

  Zdravím,
  u osob nad 21 let by s dovozem alkoholu neměl být problém, povolen je však pouze 1l alkoholu na osobu. Více informací zde: http://www.mzv.cz/…ni/duty.html
  KS, Aletenky.cz

 • Marcel

  asi před 6 roky

  Dobrý den,
  zajímalo by mě jak je to s odvozem alkoholu ( Becherovky) z ČR do USA v odbaveném zavazadle. Projde to bez problémů?

  děkuji

 • honza

  asi před 6 roky

  Zdravím,
  nemyslím, že by zaměstnanci letiště dělaly nějaké problémy. I z osobních zkušeností zatím všechno proběhlo bez potíží. Jen je potřeba dodržet určité limity, které se u jednotlivých zemí mohou lišit. Více informací např. na webu MZV: http://www.mzv.cz/…pedie_statu/
  KS, Aletenky.cz

 • honza

  asi před 6 roky

  na cesty si do odbavovaného zavazadla dávám alkohol, který ale není v originálním balení (je přelitý do plastové lahve pro zamezení rozbití lahve): není s tím teď nějaký problém? - díky

 • Karel Stojaspal

  asi před 7 roky

  Zdravím,
  bohužel podle všeho nesmí osoby mladší 21 let dovážet žádný alkohol, více informací zde: http://www.mzv.cz/…ni/duty.html
  KS, Aletenky.cz

 • Monika

  asi před 7 roky

  Dobrý den, letím se společností Aerosvit Airlines do New Yorku a chtěla jsem se zeptat, jestli přímý zákaz na alkohol se dělí na tvrdý a například piva. Mám v plánu přivézt lahev sektu a 5 lahví piva. Samozřejmě v odbaveném zavazadle. Je mi 20 let.. Bude to opravdu problém a mám to radši oželet?

 • Jiří Parimucha

  asi před 7 roky

  Dobrý den Evo,
  ekektronickou cigaretu si s sebou vzít můžete.
  Jiří Parimucha, Aletenky.cz

 • Eva

  asi před 7 roky

  Letím poprvé se společností Wizz Air a chci se zeptat zda si mohu s sebou vzít elektronickou cigaretu.Děkuji za odpověd.

 • Jiří Parimucha

  asi před 7 roky

  Dobrý den Anno,
  cigarety můžete přepravovat v příručním i odbaveném zavazadle, kromě omezení množství, jak je uvedeno v článku, se na ně žádné zvláštní předpisy nevztahují (samozřejmě kromě toho, že přímo v letadle je kouřit zakázané).
  Jiří Parimucha, Aletenky.cz

 • Anna Lorencová

  asi před 7 roky

  Dobrý den,

  budu odlétat do Londýna se společností British Airways a sestra mě poprosila, jestli bych ji s sebou nepřivezla cigarety, já mám ale docela obavy (přeci jen letím poprvé). Chtěla jsem se tedy zeptat na podmínky převozu (jestli v kufru či příručním zavazadle) a případné problémy, které by mohli nastat.

  Děkuji předem za odpověd

 • Jiří Parimucha

  asi před 7 roky

  Dobrý den Věro,
  ano, krabičku doutníků mít můžete. Jak je uvedeno výše v článku, pro osobní potřebu můžete v rámci EU přepravovat až 200 ks.
  Jiří Parimucha, Aletenky.cz

 • Věra

  asi před 7 roky

  Dobrý den,
  letíme se společností Ryanair do Španělska pouze s příručním zavazadlem. Mohu v něm mít dárkovou krabičku s doutníky?
  Děkuji

 • Karel Stojaspal

  asi před 7 roky

  Zdravím,
  záleží na tom JAKÉ zavazadlo (příruční či odbavené?)? Pokud se jedná o odbavené zavazadlo pak není problém. V případě, že pití=alkohol je to také celkem v pořádku, celníci jsou zde poměrně benevolentní i co se alkoholu týče.
  KS, Aletenky.cz

 • IVANA

  asi před 7 roky

  Letíme s manželem do Bulharska a ráda bych věděla jestli můžeme dát do kufru láhev s pitím.

 • KS

  asi před 7 roky

  Zdravím,
  s cukrovinkami v originálních obalech by neměl být problém. Pokud je ovšem budete převážet v odbaveném zavazadle, dopuručuji jejich "zajištění" proti polámání, rozmáčknutí atd.
  KS, Aletenky.cz

 • Hana D.

  asi před 7 roky

  Dobrý den, těsně před Velikonocemi poletím na návštěvu do USA. prosím o informaci, zdali mohu jako dárky rodině vézt uzavřené sáčky s originálně balenými čokoládovými bonbóny, čokolády a několik krabic lázeňských oplatků. Děkuji za odpověď.

 • Karel Stojaspal

  asi před 7 roky

  Zdravím,
  pokud je kabelka dostatečně tvárná, tak že by splňovala limity či je překračovala dejme tomu o nějaký ten cm, neměl by být problém. Před kontrolou bych doporučil "vytvarování" zavazadla, tak aby nikde nic nevyčuhovalo apod. (u odbavovaných zavazadel typu "krosna, outdoorový bágl" cestující používají ruzné gumičky či fresh fólie). "Vytvarování" proto, protože např. u Ryanairu se zavazadlo pokládá na pás a projíždí takovou klecí nebo krabicí, která má +- předepsané rozměry a zavazadlo se tam musí vlézt. U zavazadel s trochu vyšší váhou, pracovníci občas přimhouří oko, ale je lepší na to nespoléhat.
  KS, Aletenky.cz

 • Mirka

  asi před 7 roky

  Dobrý den, příští týden odlétám s WizzAir do Říma. Chci letět jen s příručním zavazadlem. Rozhoduji se, zda použít kabelu (rozměry jsou
  o něco větší než je požadováno, ale pro mluví nepatrná váha a tvárnost při kontrolním umisťování do boxu při odbavení) nebo kufřík požadovaných rozměrů, ale s handicapem 3 kg váhy. Nevíte, jak benevolentní bývají při odbavování, nestojí tam někdo s metrem a zjišťuje přesné rozměry zavazadla? Děkuji za odpověď.

 • Karel Stojaspal

  asi před 7 roky

  Zdravím,
  kromě toho, že musí být dodrženy uvedené objemy (každá lahvička max. 100ml v 1l sáčku), by měl být sáček uzaviratelný, ale ze zkušeností mnoha cestujících by měl posloužit i obyčejný sáček. Uzaviratelné sáčky by měly být k dispozici třeba v drogeriích či domácích potřebách.
  KS, Aletenky.cz

 • Lucie

  asi před 7 roky

  Dobrý den,

  chci se zeptat, zda je předepsaný konkrétní typ sáčku a lahviček na přepravu tekutin v příručním zavazadle (kromě toho, že lahvička musí mít max. 100 ml a sáček 1l), případně, kde se dá taková věc pořídit? Děkuji za odpověď

 • Jiří Parimucha

  asi před 7 roky

  Dobrý den Jardo,
  láhev si samozřejmě do odbaveného zavazadla vzít můžete. Touto větou v přepravních podmínkách se letecká společnost pouze zříká zodpovědnosti, pokud se během přepravy lahev rozbije.
  Jiří Parimucha, Aletenky.cz

 • Jarda HK

  asi před 7 roky

  Zvažujeme let s Wizz Air do Londýna a v podmínkach Wizz Air jsem našel, že ani odbavené (odevzdané) zavazadlo nesmí obsahovat tekutiny. Znamená to, že nemohu vzít láhev vína nebo jinou original láhev (chtěli jsme vzít jako dárek)?

Napište komentář

Líbí se vám Aletenky.cz?

Dříve než odejdete...

Je pro vás web Aletenky.cz užitečný? Devíti z deseti vašich kamarádů by se líbil také. Šiřte dál!