{{ location.label }}
{{ location.label }}
Odkud chcete letět?
Kam chcete přiletět?
Kdy odjíždíte?
Wow, zdá se, že opravdu milujete cestování! Bohužel umíme hledat pouze z 10 letišť najednou...
Prosím, vyberte si termín v budoucnosti - cestování v čase Vám zatím nedokážeme nabídnout!
S cestováním v čase zatím nemůžeme sloužit. Prosím, zvolte den návratu tak, aby následoval až po odletu.
Jste mnohem lepší na plánování než my! Jsme schopni nabídnout lety pouze na následujících 12 měsíců.
Hledání kamkoliv nemůže být kombinováno s daty. Pro hledání s daty zadejte konkrétní destinaci.

Zavazadlo do letadla: průvodce, rady a užitečné tipy

Back to news

5370a49a6153c-airplane.png

Také si nejste jistí, co si můžete vzít na palubu letadla? Máte zmatek v povolených a zakázaných položkách? Aletenky.cz si pro všechny cestující připravily krátkého průvodce.

Jak se vyznat ve všech pravidlech?

Nejobecnější pravidlo říká, že do příručního zavazadla by měly být umístěny pouze předměty potřebné během letu a cennosti. Ještě před deseti lety to nebyl žádný problém, ale s příchodem nízkonákladových aerolinek a jejich drahými poplatky za odbavená zavazadla se to změnilo. Nikdo už nechce platit dvojnásobek ceny letenky za přepravu odbaveného kufru, a proto si raději lidé začali balit vše potřebné na cestu do příručních zavazadel.

Rozměry a hmotnost

Povolené maximální rozměry se liší dle aerolinky, většina aerolinek však povoluje rozměry 55×40×20 cm. Na maximální rozměry je třeba dát si pozor, aerolinky je totiž opravdu důsledně kontrolují pomocí speciálních klecí či krabic přímo na letišti a pokud se zavazadlo do vyhrazených prostor nevejde, musí cestující zaplatit poplatek často v řádu desítek eur. Do rozměrů je nutné započítat i vnější části, tedy kolečka, kapsy i madlo na kufru.

Nejvyšší povolená hmotnost příručních zavazadel se velmi liší podle letecké společnosti. Nejčastěji se však pohybuje kolem 10 kg. Některé nízkonákladové aerolinky mají limity nastaveny ještě níže a nutí cestující připlácet si za přepravu zavazadel v nákladovém prostoru letadla. Na druhé straně jsou klasické aerolinky, které většinou tak přísné limity neuplatňují. Za zmínku stojí British Airways uvádějící jako limit 23 kg s tím, že jediným hlavním omezením je vaše síla – musíte být schopni zavazadlo bez pomoci umístit do schránky nad hlavou.

Kolik zavazadel si mohu do letadla vzít?

Ve většině případů je povolen pouze jeden kus, je to běžná praxe zejména nízkonákladových leteckých společností. Oblečení, které máte na sobě je v pořádku, spoustu lidí si proto věci, které zabírají nejvíce místa (např. svetr, bundu, pohorky apod) dává na sebe. Je třeba ale počítat s tím, že při bezpečnostní kontrole budete požádáni o sundání bundy nebo kabátu a dokonce i některých typů bot (typicky pohorky či boty na podpatku).

Některé letecké společnosti mají volnější limity a dovolí cestujícím vzít si kromě jednoho zavazadla také osobní položky – povolení i rozměry pro tyto položky se liší dle společnosti, většinou ale zahrnují kabát, malou kabelku či kufřík, foťák či kameru, deštník nebo čtivo na cestu. U některých společností můžete převážet zvlášť i tašku s laptopem.

Zakázané předměty

Obecně jsou zakázány všechny předměty schopné způsobit škodu. Zahrnují zbraně, včetně jejich imitací nebo zbraně pro sportovní účely. Nejsou povoleny ostré předměty – doporučujeme se obejít i bez sad pro manikúru a pedikúru, malé nůžky v nich obsažené mohou být zdrojem problémů. Také nejsou povoleny větší tupé předměty, pálky a podobné sportovní pomůcky. Dále všechny nebezpečné nebo hořlavé chemické látky.

I pokud ale nepřevážíte zrovna zbraně, nebo na první pohled problematické věci, je dobré vždy se zamyslet, jestli nedojde k jejich zabavení při bezpečnostní kontrole – věděli jste např., že není možné v kabině převážet stanové kolíky či rybářské pruty? A že pokud povezete více než jeden zapalovač, při bezpečnostní kontrole vám to neprojde? Polévky a konzervy s omáčkami většinou také neprovezete, protože se za každé situace musíte vlést do max objemu tekutin 100 ml.

Přeprava tekutin

Přeprava tekutin v odbaveném zavazadle je omezena. Tekutiny mohou být přepravovány v obalech o maximálním objemu 100 ml každý. Všechny tyto obaly musí být umístěny v průhledném znovu uzavíratelném sáčku o objemu nejvýše 1 litr. Každý cestující může přepravovat pouze jeden takový sáček, který zvlášť předloží při bezpečnostní kontrole.

Do tekutin patří ale také třeba kosmetika (tedy i např. řasenka, zubní pasta či parfém), tekuté potraviny apod. S balenou vodou přes bezpečnostní kontrolu nepřejdete, pokud si ale nechcete kupovat drahou vodu za kontrolou, vyprazdněte láhev a přeneste ji prázdnou, za kontrolou ji pak můžete napustit vodou.

Jaká příruční zavazadla jsou povolená pro lety z ČR

Uvedené rozměry a váha platí pro short-haul lety po Evropě v nejlevnější cestovní třídě, pokud aerolinka vysloveně neuvádí, že je možné kromě jednoho kusu zavazadla mít i osobní věci, v tabulce je uvedeno, že toto nenabízí.

Letecká společnost Maximální velikost Váha Osobní věci (např. kabelka)
air baltic 55×40×20 cm 8 kg ne
Air Berlin 55×40×20 cm 8 kg ne
Air France 55×35×25 cm 12 kg ano
Air Lituanica 55×40×20 cm 8 kg ano
Air One 55×35×25 cm 8 kg ano
Alitalia 55×35×25 cm 8 kg ano
British Airways 56×45×25 cm 23 kg ano
Brussels Airlines 55×40×23 cm 6 kg ano
ČSA 55×45×25 cm 8 kg ne
easyJet 56×45×25cm neomezeno ne
Emirates 55×38×20cm 7 kg ne
germanwings 55×40×20 cm 8 kg ne
Jet2 56×45×25 cm 10 kg ne
KLM 55×35×25 cm 12 kg ano
Lufthansa 55×40×23 cm 8 kg ano
Norwegian 55×40×23 cm 10 kg ano
Pegasus Airlines 55×40×20 cm 8 kg ano
Ryanair 55×40×20 cm 10 kg ano
SAS 55×40×23 cm 8 kg ano
Smart Wings 56×45×25 cm 5 kg ano
Swiss 55×40×23 cm 8 kg ano
transavia 55×35×25 cm 10 kg ne
Turkish Airlines 55×40×23 cm 8 kg ano
Vueling 55×40×20 cm 10 kg ne
Wizz Air 42×32×25cm neomezeno pouze kabát/mobil/čtení na dobu letu

Štítky

Praktické tipy

Komentáře

 • Luboš Palát

  asi před 1 rokem

  Dobrý den. potřebuji zjistit zda je možno. se společnosti Air France převážet ve velkém zavazadle konzervu 1kg Tuňáka + další konzervu 1 kg tuňáka. V této konzervě je samozřejmě i slunečnicový olej. vše bude ve velkém zavazadle v konzervě která je uzavřena.

  Letím z Alžírska do Francie a z Francie do Vídně.

 • jarmila

  asi před 2 roky

  Dobrý den cestuji na svatbu s Turkish airlines mohu v příručním zavazadle převážet křistálové skleničky?

 • Nina

  asi před 2 roky

  Dobrý den, letím s Air France do Lyonu na 14 dnů- mám jen palubní zavazadlo , ale beru léky - Sortis a Valsacor. Mohu je mít v zavazadle? A mohu vzít jako dárek pro rodinu malou lahvičku Becherovky? Děkuji a přeji pěkný den

 • Maštalíř

  asi před 2 roky

  Dobrý den , musí být 100 ml obsah třeba krému, vložený do
  igelitového sáčku v originálním balení, nebo je možné větší obsah krému přemístit do třeba 2 průhledných umělohmotných lahviček, z nichž každá nepřesahuje 100 ml obsah? Je možné do příručního zavazadla vzít šišku trvanlivého salámu, třeba Loveckého?
  Děkuji Maštalíř

 • Eva

  asi před 3 roky

  mohu mít v příručním zavazadle bonbony?Letím s CSA.Děkuji.

 • Viky

  asi před 4 roky

  To nemůžu přepravovat ryb. prut ani v kufru v kabině?

 • Petr

  asi před 4 roky

  Dobrý den
  Jak dlouho stačí před letem odevzdat zavazadlo na odbavení (Praha - Amsterdam-Gothenborg)

 • Petra

  asi před 4 roky

  Dobrý den, Katko,
  je úplně jedno, jestli máte věci v kabelce, kufříku či batohu, důležité ale je, abyste se vešla do povolené váhy a rozměrů (a to včetně všech popruhů, výstuží apod.).

 • Katka

  asi před 4 roky

  Dobrý den, mohu mít jako příruční zavazadlo batoh na záda/menší krosnu bez kovové výztuže splňující rozměry i váhu? Letím s Emirates a na jejich stránkách stojí: "Cestující v Economy Class mohou mít jedno zavazadlo, buď kabelu, nebo tašku na notebook, které nesmí být větší než 22 x 15 x 8 palců (55 x 38 x 20 cm) a nesmí být těžší než 15 liber (7 kg)." tak teď si nejsem jistá, zda mě s příručním zavazadlem, kterým není ani kabela ani taška na notebook ale batoh na záda u Emirates pustí do letadla. Děkuji za odpověď.

 • Misa

  asi před 5 roky

  Dobry den, jak je to tedy se zavazadlem u Brussels Airlines?
  Muzu mit jedno zavazadlo jako kufr a prirucni, jako kabelka, ktere bude do 6kg?Brano v nejnizsi tride.A pokud letim z Prahy do Malagy s prestupem v Bruselu, musim se znovu odbavovat a co zavazadla?
  Dekuji

 • Petra

  asi před 5 roky

  Dobrý den, @Matulová Dagmar - ohledně informací je potřeba kontaktovat přímo letecké společnosti, bohužel většina z nich neuvádí cenu, ani podmínky na webu.

  @Radomíra - většinu z toho lze vyřešit přímo na webu a je potřeba vše vyřizovat přímo s aerolinkou (nebo stránkou, kde jste si letenky koupila). Co se týče nadváhy, u některých aerolinek, jdou kila navíc doobjednat, u většiny je ale potřeba je zaplatit přímo na letišti. Přeprava invalidního vozíku je zdarma pouze, pokud je pro cestujícího, opět je potřeba kontaktovat aerolinku, jízdní kolo se bere jako sportovní vybavení a vztahují se na něj speciální podmínky.

 • Matulová Dagmar

  asi před 5 roky

  Dobrý den ,
  mám dotaz ohledně převozu malého pejska ( jokšír ) , kolik stojí převoz a jakým způsobem se musí nahlásit , letím do USA .
  Děkuji . Matulová

 • Radomíra

  asi před 5 roky

  Dobrý den chystám se do Keni v tabulce zavazadel jsou uvedené dvě možnosti zavazadel a to buď 2 x 23 kg a nebo 2 x 32 kg ráda bych tu vyšší hmotnost za jakých podmínek ? dále jak je to s přepravou invalidního vozíku a s přepravou jízdního kola ! Invalidní vozík je sponzorský dar pro postižené dítě v Keni . A jak se platí nadváha když si rezervuji letenku přes počítač ??? Poletím s Brussels Airlines

 • Petr

  asi před 5 roky

  Dobrý den,
  Chtěl bych se zeptat, jak je to se stativem pro foták.? Lze ho vzít na palubu letadla či nikoliv..předem děkuji

 • Roman Janousek

  asi před 5 roky

  je to se spolecnosti easy jet

 • Roman Janousek

  asi před 5 roky

  Dobry den, muzu prosim vas prevazet v odbavenem zavazadle v zavazadlovem prostoru v kufru malou, original zabalenou, novou televizi?

 • Petra

  asi před 5 roky

  Dobrý den,
  tyčky od stanu by problém být neměly, ovšem nesmí být ostré a použitelné "jako zbraň" - tedy záleží na typu tyček, pokud máte moderní, neměl by to být problém, ale doporučuju pečlivě zabalit. Pozor ale na to, že neprovezete stanové kolíky. Přehled všech zakázaných položek do příručníh zavazadla najdete na http://www.ryanair.com/…tedarticles/

 • Jakub

  asi před 5 roky

  Dobrý den, jak je to s tyčemi od stanů prosím? Nevíte konkrétně u Ryanair? Děkuji

 • Funtom

  asi před 5 roky

  Omezení přepravy tekutin v kabinovém zavazadle se týká POUZE evropských a snad i severoamerických letišť.

Napište komentář

Líbí se vám Aletenky.cz?

Dříve než odejdete...

Je pro vás web Aletenky.cz užitečný? Devíti z deseti vašich kamarádů by se líbil také. Šiřte dál!