{{ location.label }}
{{ location.label }}
Odkud chcete letět?
Kam chcete přiletět?
Kdy odjíždíte?
Wow, zdá se, že opravdu milujete cestování! Bohužel umíme hledat pouze z 10 letišť najednou...
Prosím, vyberte si termín v budoucnosti - cestování v čase Vám zatím nedokážeme nabídnout!
S cestováním v čase zatím nemůžeme sloužit. Prosím, zvolte den návratu tak, aby následoval až po odletu.
Jste mnohem lepší na plánování než my! Jsme schopni nabídnout lety pouze na následujících 12 měsíců.
Hledání kamkoliv nemůže být kombinováno s daty. Pro hledání s daty zadejte konkrétní destinaci.

Drahá ropa, špatné počasí a stávky drtí zisky leteckých společností

Back to news

Fotolia_54813481_XS.jpg

Všechny tyto faktory se podepsaly na finančních výsledcích aerolinek za poslední čtvrtletí roku 2010. Ryanair, evropská nízkonákladová jednička, je ve ztrátě 10 milionů Euro. Šéf společnosti Michael O'Leary ale zůstává optimistou, celoroční výsledky jsou výborné. Přesná čísla následují v dnešním článku.

Prudký růst nákladů v posledním čtvrtletí

Na ziscích leteckých společností se velkou měrou podepsalo zvýšení vstupních nákladů. Poslední čtvrtletí roku je tradičně pro aerolinky nejméně výdělečným obdobím. Když se k tomu přidá drahá ropa, stávky a počasí, je na problémy zaděláno.

Světová ekonomika oživuje a se zvýšenou poptávkou stoupá cena základní suroviny pro letecký průmysl. Současná eskalace problémů v severní Africe tlačí cenu ropy ještě výše, prolomení stodolarové hranice za barel je na spadnutí. Mnoho peněz stálo letecké společnosti také počasí. V prosinci byly několikrát uzavřena velká evropská i americká letiště a mnoho letů bylo zrušeno. V neposlední řadě způsobovaly problémy i stávky leteckého personálu. To vše se podepsalo na zhoršení finanční situace aerolinek ke konci roku.

Ryanair ve ztrátě 10 milionů Euro

Ztráta se v posledním čtvrtletí nevyhnula ani jinak velmi úspěšné společnosti Ryanair. Finanční výsledky okomentoval šéf Michael O'Leary. Ztráta je zklamáním, aerolinka očekávala že v tomto období skončí s hospodařením na nule. Celoroční zisk je však důkazem, že nízkonákladový model funguje. O'Leary jej odhaduje na 380 až 400 milionů Euro. Průměrná cena letenky Ryanairu vzrostla loni o 15%. Zdá se to být velký skok, cena se ale stále drží velmi nízko v porovnání s konkurencí. Průměrný cestující za letenku loni zaplatil 34 Euro.

Komentáře

× Žádný komentář. Buďte první!

Napište komentář

Líbí se vám Aletenky.cz?

Dříve než odejdete...

Je pro vás web Aletenky.cz užitečný? Devíti z deseti vašich kamarádů by se líbil také. Šiřte dál!