{{ location.label }}
{{ location.label }}
Odkud chcete letět?
Kam chcete přiletět?
Kdy odjíždíte?
Wow, zdá se, že opravdu milujete cestování! Bohužel umíme hledat pouze z 10 letišť najednou...
Prosím, vyberte si termín v budoucnosti - cestování v čase Vám zatím nedokážeme nabídnout!
S cestováním v čase zatím nemůžeme sloužit. Prosím, zvolte den návratu tak, aby následoval až po odletu.
Jste mnohem lepší na plánování než my! Jsme schopni nabídnout lety pouze na následujících 12 měsíců.
Hledání kamkoliv nemůže být kombinováno s daty. Pro hledání s daty zadejte konkrétní destinaci.

Letecká bezpečnost se v roce 2010 zhoršila

Back to news

Fotolia_54813481_XS.jpg

Studie, zabývající se leteckou bezpečností v roce 2010 byla zveřejněna společností Ascend. Tento anglický zpracovatel dat pro letecký průmysl vydává každoročně zprávu, jež hodnotí jak na tom loni byly komerční letecké společnosti s bezpečností. Čísla za loňský rok nejsou příznivá. Dlouhodobý trend je ale velmi pozitivní. Pojďme se na výsledky studie podívat podrobněji.

Přibylo smrtelných nehod

Studie se zaměřuje na nehody, při nichž došlo ke ztrátám na životech. Nebere v úvahu vojenské a soukromé lety, nenajdeme v ní tedy například pád polského vládního speciálu u Smolenska. Oproti roku 2009 byl zaznamenán mírný nárůst počtu nehod. Hlavní metrika udává pravděpodobnost smrtelné nehody. Zatímco v roce 2009 se taková nehoda udála jednou za 1,5 milionu letů, v roce 2010 došlo k mírnému zhoršení na jedna ku 1,3 milionu letů. Loni se událo celkem 28 leteckých neštěstí, meziročně se jejich počet zvýšil o 22%.

Při nehodách zemřelo 828 cestujících

Porovnáme-li počet tragicky zesnulých při leteckých neštěstích v minulém roce, vidíme čtyřprocentní nárůst oproti roku 2009. O život přišlo 828 cestujících a členů posádky. Čtyři největší nehody mají na svědomí 472 životů. Žádná z tragických nehod se neudála na území Evropy ani severní Ameriky. Nejvíce obětí mělo neštěstí v indickém Bangalore 22. května (158). Pákistán a Indie se staly nejméně bezpečnými zeměmi pro leteckou přepravu.

Dlouhodobý trend je příznivý

Výše uvedená čísla možná znějí varovně. Lepší představu si uděláme, pokud se podíváme na dlouhodobý vývoj. Jak dokládá graf níže, trend je velmi příznivý. Na časové ose je zaznamenán vývoj poměru smrtelných nehod k počtu přepravených cestujících. Jsou zahrnuty komerční lety s letadly o kapacitě větší než 15 míst. Srovnáme-li dvě poslední desetiletí, poměr se snížil prakticky na polovinu.

Zdroj: Ascend

Zdroj: Ascend

Komentáře

× Žádný komentář. Buďte první!

Napište komentář

Líbí se vám Aletenky.cz?

Dříve než odejdete...

Je pro vás web Aletenky.cz užitečný? Devíti z deseti vašich kamarádů by se líbil také. Šiřte dál!