{{ location.label }}
{{ location.label }}
Odkud chcete letět?
Kam chcete přiletět?
Kdy odjíždíte?
Wow, zdá se, že opravdu milujete cestování! Bohužel umíme hledat pouze z 10 letišť najednou...
Prosím, vyberte si termín v budoucnosti - cestování v čase Vám zatím nedokážeme nabídnout!
S cestováním v čase zatím nemůžeme sloužit. Prosím, zvolte den návratu tak, aby následoval až po odletu.
Jste mnohem lepší na plánování než my! Jsme schopni nabídnout lety pouze na následujících 12 měsíců.
Hledání kamkoliv nemůže být kombinováno s daty. Pro hledání s daty zadejte konkrétní destinaci.

Nedávné problémy Airbusu a Boeingu

Back to news

Fotolia_47511654_XS.jpg

Dvě nejvyspělejší letadla současnoti měla nedávno vážné technické problémy. V obou případech vedly až k nutnosti nouzového přistání. Airbus A380 aerolinek Qantas minulý týden v Indonésii a prototyp Boeingu 787 Dreamliner tento týden v Texasu. Byla to jen nešťasná souhra náhod? Nejspíš. Shrňme si nyní stručně oba tyto incidenty.

Selhání motoru Airbusu A380 v Indonésii

Listopadová nehoda Airbusu A380 australských aerolinek Qantas Airways byl první vážný problém tohoto typu letadla. Jeden ze čtyř obrovských motorů Rolls-Royce se začal rozpadat krátce po startu ze Singapuru ve čtvrtek 4. listopadu. Trosky z motoru dopadly na ostrov Batam jižně od letiště. Toto vedlo k prvním zprávám o zřícení letadla, které byly krátce potvrzeny i Qantasem. Brzy na to bylo ale jasné, že letadlo se ihned otočilo a bezpečně přistálo zpět na letišti v Singapuru.

reakci na nehodu zastavila letecká společnost Qantas všechny lety svých Airbusů A380. Ihned se rozběhly podrobné testy, které brzy přinesly první výsledky. Na několika dalších motorech byly nalezeny drobné úniky oleje. Zda je toto příčina nehody zůstává nejisté. Letadla stále prochází kontrolami a zůstávají na zemi. Letecká společnost již oznámila, že na příštích několik týdnů budou Airbusy A380 nahrazeny Boeingy 747.

Nouzové přistání Boeingu 787 Dreamliner v Texasu

Neuplynul ani týden od nouzového přistání Airbusu A380 a titulky jsou pro změnu plné jiné nehody, tentokrát Boeingu. V úterý, 9.listopadu byl na palubě jednoho z testovacích letounů 787 Dreamliner zaznamenán kouř v kabině způsobený požárem elektrické instalace. Letadlo přišlo o primární elektrické systémy. S pomocí záložních pak bezpečně přistálo v Texasu u města Laredo. Posádka tvořená přibližně čtyřiceti specialisty byla evakuována nouzovými skluzavkami.

Během zkušebního letu prováděli inženýři na palubě testy protipožárního systému. Funguje tak, že z venkovního vzduchu odděluje dusík, který pak postupně pumpuje do palivových nádrží během letu. S úbytkem paliva v nádržích se v nich vytváří kyslík, vháněný dusík jej ředí a tak brání vzniku požáru. Souvislost mezi vzniklým požárem a tímto systémem nebyla zatím prokázána. Poškozený letoun je druhým z celkových šesti prototypů Boeingu 787. Podle sdělení firmy nebude žádné z těchto pokusných letadel prodáno zákazníkům.

Objednávky nikdo neruší

Letecké společnosti, mající objednané tyto nejmodernější letouny, se jednotně vyjádřily, že žádné objednávky rušit nebudou. Qantas očekává dodání čtyř Airbusů A380 v brzké době. Boeing má na 787 téměř 900 objednávek. První Dreamliner by měly japonské aerolinky All Nippon Airways obdržet zkraje příštího roku.

Letečtí experti se shodují, obě nehody jsou bezvýznamné a letecká bezpečnost nebyla ohrožena. Oba výrobci zajisté provedou velmi důkladné testy aby odhalili skutečné příčiny problémů. Vyšetřování se ale, podle všeho, budou táhnout měsíce.

Komentáře

× Žádný komentář. Buďte první!

Napište komentář

Líbí se vám Aletenky.cz?

Dříve než odejdete...

Je pro vás web Aletenky.cz užitečný? Devíti z deseti vašich kamarádů by se líbil také. Šiřte dál!