{{ location.label }}
{{ location.label }}
Odkud chcete letět?
Kam chcete přiletět?
Kdy odjíždíte?
Wow, zdá se, že opravdu milujete cestování! Bohužel umíme hledat pouze z 10 letišť najednou...
Prosím, vyberte si termín v budoucnosti - cestování v čase Vám zatím nedokážeme nabídnout!
S cestováním v čase zatím nemůžeme sloužit. Prosím, zvolte den návratu tak, aby následoval až po odletu.
Jste mnohem lepší na plánování než my! Jsme schopni nabídnout lety pouze na následujících 12 měsíců.
Hledání kamkoliv nemůže být kombinováno s daty. Pro hledání s daty zadejte konkrétní destinaci.

Srovnáváme nízkonákladové aerolinky (Ryanair,WizzAir,easyJet)

Back to news

Fotolia_52110394_XS.jpg

Naše rozsáhlá databáze informací o leteckých společnostech a letištích nám umožňuje vytěžit zajímavá srovnání. V tomto článku jsme se zaměřili na velké evropské nízkonákladové letecké společnosti (podle počtu přepravených pasažérů). Jsou to: Ryanair, easyJet a Wizz Air. Porovnáme nyní údaje o leteckých trasách těchto aerolinek. Kdo létá nejdále?

Nejdelší lety nízkonákladových společností

Která nízkonákladová letecká společnost nabízí nejdelší let po Evropě? Možná trochu překvapivě to je easyJet se spojením Manchester – Šarm as Šajch o délce 4 105 km. Tato linka je, co se týče vzdálenosti, mezi zmiňovanými společnostmi s velkým odstupem nejdelší.

Ryanair v současnosti létá nejdále mezi Málaga – Tampere, trasa je dlouhá 3 372 km. Nejmenší z těchto tří aerolinek také obsluhuje nejkratší trasu. Linka Wizz Air Madrid Barajas (MAD) – Bukurešť – Baneasa (BBU) je dlouhá „pouze“ 2 457 km.

Nejkratší vdálenosti mezi destinacemi

V nabídce těchto leteckých společností narazíme také na překvapivě krátké lety. Vítězem je tentokrát Ryanair se spojením Glasgow Prestwick (PIK) – Belfast City (BHD) mezi Anglií a Irskem. Letadlo zde mezi těmito ostrovy urazí pouhých 127 km. Nejkratší linka easyJetu je nedaleko, spojuje britský ostrov Man s Liverpoolem a měří 143 km. Wizz Air se svou nejkratší trasou o délce 348 km spojuje švédské Malmo a polský Gdaňsk.

Dále jsme pro vás spočítali všechny nabízené lety těchto aerolinek. Také jsme zpracovali statistiku, kterou se všechny společnosti rády chlubí. Jsou to milionová čísla, počty přepravených pasažérů.

Počet nabízených letů nízkonákladových aerolinek

V databázi máme každý dostupný let srovnávaných společností. To nejjednodušší je, spočítat je. Která ze tří nízkonákladových aerolinek provozuje největší počet linek? Není velkým překvapením, že je to irský Ryanair. V jeho letovém řádu se aktuálně nachází 2 232 letů. Konkurenční easyJet pak nabízí sotva polovinu, tedy 992 letů. Wizz Air je pak, ve srovnánní se zbytkem, úplný trpaslík. Nabízí celkově 366 letů. Zdají se vám čísla docela vysoká? Je třeba vzít v úvahu, že zpáteční spojení mezi dvěma destinacemi aerolinky počítají jako dva lety. Tedy Praha-Londýn a Londýn-Praha se započítá jako dva samostatné lety.

Počty přepravených pasažérů srovnávaných leteckých společností

Aerolinky se v tiskových zprávách rády chlubí čísly. To nejzajímavější pro nás je počet přepravených pasažérů. Podívali jsme se na dostupná čísla našich vybraných nízkonákladových aerolinek. Za rok 2009 se Ryanair může pochlubit více než 65 miliony cestujících. easyJet je pak asi o třetinu menší, s počtem 46 milionů. A opět je patrný propastný rozdíl v případě třetího Wizz Air. Ten udává 7,8 milionu přepravených cestujících za rok 2009.

Máme k dispozici i čísla za první polovinu roku 2010. Všichni porovnávaní konkurenti vykazují velká procenta meziročního růstu. Je vidět, že ekonomická krize opravdu ustupuje. Ryanair přepravil od ledna do konce června 2010 celkových 33,5 milionu pasažérů, easyJet 21,5 milionů. Největší proporcionální růst předvedl Wizz Air. Přepravil 5,5 milionu pasažerů, o 30% více než za stejné období loňského roku.

Zdroj: OAG (data k 29.10.2010)

Komentáře

  • Jiří Parimucha

    asi před 8 roky

    Ano, máte pravdu. V článku jsem to opravil. Děkuji za upozornění.

  • rvh

    asi před 8 roky

    Ryanair neni anglicky, ale irsky.

Napište komentář

Líbí se vám Aletenky.cz?

Dříve než odejdete...

Je pro vás web Aletenky.cz užitečný? Devíti z deseti vašich kamarádů by se líbil také. Šiřte dál!