{{ location.label }}
{{ location.label }}
Odkud chcete letět?
Kam chcete přiletět?
Kdy odjíždíte?
Wow, zdá se, že opravdu milujete cestování! Bohužel umíme hledat pouze z 10 letišť najednou...
Prosím, vyberte si termín v budoucnosti - cestování v čase Vám zatím nedokážeme nabídnout!
S cestováním v čase zatím nemůžeme sloužit. Prosím, zvolte den návratu tak, aby následoval až po odletu.
Jste mnohem lepší na plánování než my! Jsme schopni nabídnout lety pouze na následujících 12 měsíců.
Hledání kamkoliv nemůže být kombinováno s daty. Pro hledání s daty zadejte konkrétní destinaci.

Zdravotní rizika nových typů letištních scannerů

Back to news

Fotolia_52110394_XS.jpg

Nová generace letištních bezpečnostních detektorů je schopna odhalit i nekovové předměty. Tyto přístroje jsou nyní intenzivně rozšiřovány na velkých světových letištích. Současně s tím sílí hlasy zpochybňující jejich neškodnost pro lidský organismus.

Možná příčina rakoviny kůže

V reakci na nedávné pokusy teroristů o propašování výbušnin na palubu letadel, kdy byly tyto umístěny uvnitř jejich těl, byly představeny nové typy letištních scannerů. Přístroj potřebuje ke své činnosti malé množství rentgenového záření. Dávka, kterou člověk v průběhu skenování obdrží, je řádově menší než u běžného medicínského rentgenu. I přesto sílí hlasy vědců tvrdících, že účinky rentgenového záření na lidské tělo ještě nebyly dostatečně prozkoumány.

Největší obavy plynou z možného nadužívání těchto přístrojů. Při jednom průchodu je dávka nebezpečného rakovinotvorného záření velmi malá. Ale s tím, jak lidé stále častěji cestují letadlem, se budou dávky rychle sčítat. Podle současných analýz může být zlomovou hranicí asi 100 skenů za rok. Americká organizace na ochranu před radioaktivním zářením označila toto množství jako „zanedbatelnou dávku“.

Vědci se podělili i o další obavu. Při normální funkci přístroje je množství vyzářené radiace minimální. Ale jako každý přístroj, i tento může selhat. Není známé jak by se případná porucha projevila na vyzářeném množství rentgenových paprsků. Je možné že individuální dávka by se mohla zvýšit.

Jaká je pravděpodobnost?

Peter Rez, profesor fyziky na arizonské univerzitě, provedl vlastní výzkum. Jeho výsledky se liší od těch oficiálně prezentovaných. Uvádí, že skutečné množství vyzářené radiace je vyšší než uvádějí státní úřady. Jako zajímavost vypočítal pravděpodobnost smrti následkem ozáření z těchto bezpečnostních skenerů. Je stejně vysoká jako pravděpodobnost smrti následkem teroristické útoku, konkrétně 30 milionů ku jedné. Pro srovnání, v Americe je desetkrát vyšší pravděpodobnost, že zemřete úderem blesku.

Zdroj: Článek CNN

Štítky

Praktické tipy

Komentáře

× Žádný komentář. Buďte první!

Napište komentář

Líbí se vám Aletenky.cz?

Dříve než odejdete...

Je pro vás web Aletenky.cz užitečný? Devíti z deseti vašich kamarádů by se líbil také. Šiřte dál!